Menu

Uczczono pamięć Honorowego Obywatela Mieroszowa, ks. Józefa Sikory.

 - Ksiądz Józef Sikora podczas wojny opiekował się ludźmi cierpiącymi. Pomagał tym, którzy bali się utraty domu, bezdomnym, głodującym marznącym dzieciom, a także tym, którzy poszukiwali Boga - wspominał księdza Sikorę burmistrz Mieroszowa, Andrzej Lipiński. 
 
 
Uczczono pamięć Honorowego Obywatela Mieroszowa, ks. Józefa Sikory.
W Kościele pw. Matki Bożej Królowej Świata w Sokołowsku odprawiona została Msza Święta w intencji zmarłego ks. Józefa Sikory, Honorowego Obywatela Gminy Mieroszów. Msza Św. sprawowana była pod przewodnictwem Biskupa Świdnickiego, Ignacego Deca z udziałem ks. Sławomira Augustynowicza dziekana Dekanatu Głuszyca, ks. Stanisława Piskorza oraz  ks. Janusza Wierzbickiego.

W uroczystej mszy uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych - burmistrz Mieroszowa, Andrzej Lipiński, zastępca burmistrza, przewodnicząca rady miasta, radni, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy.  
 
Podczas uroczystej mszy  wspomniane zostały zasługi  księdza Józefa Sikory – wybitnego człowieka, wyjątkowego kapłana, człowieka wielkiej skromności i wielkiego serca, któremu pod koniec lutego Rada Miejska Mieroszowa nadała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Mieroszów. Tytuł nadano jako wyraz uznania za okazaną życzliwość oraz pomoc potrzebującym mieszkańcom gminy podczas II wojny światowej oraz w okresie powojennym.
 
- Ksiądz Józef Sikora od 1939 roku obowiązki duszpasterskie spełniał w Sokołowsku. Podczas wojny opiekował się ludźmi cierpiącymi. Pomagał tym, którzy bali się utraty domu, bezdomnym, głodującym marznącym dzieciom, a także tym, którzy poszukiwali Boga. Powołał do życia punkt Caritas – ofiarodawstwa chleba. Od bogatych rolników zbierał produkty żywnościowe, które przekazywał biednym i potrzebującym. Jego pomoc docierała do szpitali, sanatoriów, domów starców i rannych żołnierzy, dzieci z ubogich rodzin. Niosąc pomoc nie znał barier wyznaniowych i pochodzeniowych. Kilka miesięcy po wojnie 23 grudnia 1945 roku został zamordowany - wspominał księdza Sikorę burmistrz Mieroszowa, Burmistrz Andrzej Lipiński. 

Burmistrz podziękował wszystkim, którzy podjęli starania o nadanie księdzu tytułu Honorowego Obywatela Gminy Mieroszów, by pamięć o księdzu Józefie Sikorze nie zaginęła. Jak podkreślił burmistrz Andrzej Lipiński, to wielki zaszczyt dla mieszkańców gminy, że do grona honorowych obywateli tego miasta dołączył tak niezwykły człowiek. 
 
 
Na zakończenie uroczystości wręczono pamiątkowe tablice, podziękowania i kwiaty.opr. kama
fot. Marcin Flieger

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Januszek (30 marca 2019 7:13)
Jak dla mnie to postać negatywna. Jakim żołnierzom pomagał, jakim osobom w szpitalu czy sanatorium pomagał ? Czy pomagał pomagał Polakom z obozu dla przesiedlonych jaki był w Mieroszowie przed utworzeniem filii KL. Zmarło ich tam około 200. Czy pomagał kobietą z filii KL w Różance? Zaś sobie znależli bohatera.

Dodaj komentarz

Festiwal ''Grubego'' w Mieroszowie. Mija 50 lat od premiery serialu

Gmina Mieroszów z budżetem

Zwiedzili TVN i Warszawę

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij