Festiwale „Spektrum” i „Okiem Młodych” łączą siły
Od świdnickiego święta filmowego dzieli nas wprawdzie kilka miesięcy, jednak jego skala i jakość nie pozostawiają wątpliwości. Od 5 do 11 listopada zapowiadają się wielkie wydarzenie zwłaszcza, że Festiwale Okiem Młodych oraz Spektrum łączą siły. 
 
 
Świdnicki Festiwal Filmowy "Spektrum" to największe w regionie święto kina artystycznego z selekcją najciekawszych filmów mijającego sezonu w Polsce, Europie i na całym świecie. "Spektrum"charakteryzuje się starannymi wyborami zarówno tytułów, jak i gości. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” był z kolei przez jedenaście lat wydarzeniem służącym prezentacji kina młodych artystów. Na stałe wpisał się w ofertę kulturalną Świdnicy i był miejscem wielu ważnych debiutów dokumentalnych.
 
Pomysł na połączenie „Okiem Młodych” oraz "Spektrum" zrodził się z potrzeby wyciągnięcia esencji tych dwóch wydarzeń i stworzenia jednej, ale o wiele mocniejszej propozycji w lokalnym kalendarzu kulturalnym. To, co najważniejsze w idei i programie “Okiem Młodych”, czyli konkursy dla młodych twórców, zostało włączone do "Spektrum" z rozbudowaną formułą.
 
Autorzy filmów będą mogli zgłosić swoje dzieło do jednej z trzech kategorii. Głównym filarem Festiwalu staje się Konkurs Krótkich Metraży „Okiem Młodych” z podziałem na dokument oraz fabułę. W obu zasady są jednakowe: wiek twórcy nie może przekraczać 35. roku życia, a długość filmu - 30 minut. Z propozycją dla stawiających pierwsze kroki w przygodzie z kinematografią przychodzi Konkurs Amatorski „Okiem Młodych”. W tej kategorii przyjmowane są produkcje do 30 minut autorów do 21. roku życia – zarówno fabuły, jak i dokumenty. Zgłoszenia można przesyłać do połowy maja za pośrednictwem portalu filmfreeway.com.
 
W programie 5. edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego "Spektrum", łączącego w sobie wszystko, co było najlepsze w obu imprezach, znajdą się pokazy starannie wyselekcjonowanych pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Wychodząc naprzeciw długiemu oczekiwaniu na jesienny Festiwal, organizatorzy zaplanowali regularne pokazy przedfestiwalowe, uświetnione obecnością gościa związanego z filmem, który spotka się z publicznością po projekcji. Pierwszy seans odbędzie się w środę, 17 kwietnia, w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury – widzowie zobaczą najnowszą produkcję Jana Jakuba Kolskiego, „Ułaskawienie”, trzykrotnie nagrodzone podczas ubiegłorocznego Festiwalu w Gdyni (za scenariusz, główną postać kobiecą oraz kostiumy). Wyjątkowym gościem będzie Grażyna Błęcka-Kolska, odtwórczyni roli Hanki. Spotkanie poprowadzi znakomity filmoznawca i krytyk, Adam Kruk.
 
Organizatorami "Spektrum" pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
 
Do zobaczenia jesienią w Świdnicy!
 opr. adm
foto: D. Gębala

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno