Śmieci mogą podrożeć

Czy czekają nas podwyżki cen za wywóz śmieci? Miasto obecnie w ramach przetargu wyłania firmę, która zajmie się wywozem przez najbliższe dwa lata i od jego wyniku zależeć będzie ewentualny wzrost cen.

Przez ostatnie trzy lata wywozem śmieci w Wałbrzychu zajmowała się firma Komunalnik, która jak pamiętamy miała bardzo trudny start. Komunalnik wyprzedził wówczas w przetargu dotychczasowego wieloletniego operatora miejskich odpadów firmę Alba oferując swoje usługi za kwotę niższą prawie o połowę. Choć zdania na temat sprawności nowej firmy były i nadal są podzielone nie da się ukryć, że między innymi dzięki korzystnej cenie mieszkańcy nie uświadczyli od pięciu lat podwyżek.
 
- Jesteśmy chyba ostatnią gminą w okolicy, która nie zmieniała wielkości opłat śmieciowych. W tym czasie monstrualnie zwiększyły się koszty składowania i przerobu. Zmieniło się prawo i rynek pracy wzrosły opłaty marszałkowskie - wymienia Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
W tym roku kończy się podpisana trzy lata temu umowa z Komunalnikiem i miasto ogłosiło przetarg na usługu wywozu śmieci na kolejne dwa lata. W zależności od wyniku tego przetargu i cen zaproponowanych przez oferentów miasto może być zmuszone do podniesienia opłat po stronie mieszkańców. Skąd tak pesymistyczne prognozy?
 
- Musimy sprostać nowym wymogom, jakie narzuca na miasto prawo dotyczące poziomu recyklingu, prawo o elektromobilności czyli warunki dotyczące pojazdów spełniających wymogi czystościowe. Dotyczy to również spełniania potrzeb mieszkańców, które są kierowane do nas w czasie spotkań w dzielnicach - mówi Roman Szełemej.
 
Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest dopiero za kilka tygodni.
 
plr
foto: pixabay
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno