Porcelana Wałbrzych musi zniknąć

- To musi być rozebrane i to jak najszybciej – powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej o zrujnowanym budynku dawnej Porcelany Wałbrzych. Obiekt jest w rękach prywatnych, jednak władze miasta chcą podjąć odpowiednie kroki prawne by rozpocząć proces wywłaszczania.

W czwartek 21 marca zawaliła się ściana w jednym ze zrujnowanych budynków dawnej Porcelany Wałbrzych. Jak relacjonował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu Tomasz Kwiatkowski już w trakcie pracy strażaków doszło do dalszego zawalenia części ściany oraz stropu. Na miejscu pracowały zespoły z psami ratowniczymi. Strażacy musieli gruntownie przeszukać miejsce i sprawdzić, czy pod gruzami nie ma ofiar.
 
Konieczne było sprowadzenie na miejsce ciężkiego sprzętu. Koszty tej operacji pokryła gmina Wałbrzych.
 
- Te obiekty, w mojej ocenie, nadają się do natychmiastowego rozebrania. To jest miejsce gdzie płoną elementy dachów, do tej pory straszą wypalone krokwie. Walą się ściany, mieliśmy w zeszłym tygodniu akcję poszukiwania ofiar, miasto musiało wydać dodatkowe pieniądze na uporządkowanie tego gruzu, bo takiego sprzętu nie posiadała Państwowa Straż Pożarna - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Jak przyznaje prezydent Wałbrzycha, obiekt już dawno powinien zostać wyburzony. Problem w tym, że jest on własnością osoby prywatnej, w dodatku nieuchwytnej.
 
- Właściciel jest znany tylko formalnie. Z tego co wiem od przedstawicieli moich służb i biur, nie odbiera on korespondencji, unika jakiegokolwiek kontaktu. Mieliśmy do czynienia z tą sytuacją kilka lat temu w okresie wywłaszczania działek pod budowę obwodnicy i nadludzkim wysiłkiem udało nam się dostarczyć dokumenty i dokończyć cały proces. Dzisiaj to jest praktycznie niemożliwe. Nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć proces wywłaszczania, który powinien skończyć się tak, jak przy ul. Młynarskiej gdzie doszło do rozebrania ruin – wyjaśnia Roman Szełemej.
 
Za wyburzeniem obiektu przemawiają także względy estetyczne. Znajduje się on praktycznie w centrum miasta, w sąsiedztwie wyremontowanego Dworca Wałbrzycha Miasto. 
 
Czytaj też:
 
W.Blicharz
foto:walbrzych24.com
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno