Zupa z chrzanem najlepsza
Zupa Chrzanowa Stanisławy Ryl z Zagórza Śląskiego zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Mistrz Jaja czyli Wielkanocne Tradycje Kulinarne w Górach Sowich. 

Drugą lokatę jury przyznało pasztetowi z Gór Sowich Marka Kapłona  a miejsce trzecie przypadło pasztetowi Wielkanocne Marzenie, przyrządzone przez Jacka Frątczaka z Karczmy Rycerskiej na zamku Grodno. Wyróżniono też pasztet w cieście francuskim Agnieszki Jarachowskiej oraz wielkanocny klops Joanny Zacharskiej-Błaszczyk. Każdy mógł spróbować wielkanocnych smakołyków, a dodatkową atrakcją imprezy w Centrum Kultury i Turystyki były występy uczniów ze szkoły podstawowej w Walimiu oraz Zespołu Pieśni i Tańca Jubilat. Można było zaopatrzyć się w świąteczne ozdoby. Zajączki, kurczaczki, palemki i inne okolicznościowe drobiazgi zaprezentowali lokalni rzemieślnicy i rękodzielnicy.


szela 
foto: szela

 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno