O Kresach Pod Atlantami

Wielokulturowy Wałbrzych zbudowany jest na historii ludzi z Kresów. Stało się to tematem spotkania z profesorem i historykiem  Stanisławem Sławomirem Nicieją, który pasjonuje się tematem dawnych polskich ziem.

- Kiedy pisałem fragmenty mojej „Atlantydy” (która dotyczy Drohobycza i Zagłębia Drohobyckiego)  to tu znalazłem najwięcej materiałów. Tu znalazłem unikatowe zdjęcia, które są w szufladach wnuków tych, którzy tutaj przyjechali  w 1945 roku. Tradycje kresowe są tutaj bardzo mocne. - mówi Stanisław Sławomir Nicieja.
 
Stanisław Nicieja opowiadał o procesie powstawania swojej nowej książki „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych”. Jak sam mówi stara się skupiać na rzeczach pogodnych, mimo iż historia ludzi przesiedlonych z kresów nie jest łatwa.
 
- Staram się pisać w moich książkach nie w sposób jątrzący. Ostatnia wojna w straszny sposób podzieliła ludzi żyjących na Kresach. Ja szukam w swoich książkach tego, co łączyło. Głównie pisze o tych, którzy budowali zakłady pracy, szkoły, biblioteki, świątynie, którzy tworzyli materialną substancję tego świata. - mówi Stanisław Sławomir Nicieja.
 
 
Spotkanie obfitowało w anegdoty dotyczące ludzi mających wpływ na obecny kształt Polski, nie tylko ten geograficzny, ale i mentalny.
 
- Ta ziemia była płodna w talenty. Osobowości tych ludzi bardzo mocno się zaznaczyły. Stąd w moich książkach jest dużo rzeczy pogodnych. Wiem, że najbardziej człowieka utrwala w historii jakaś przypowieść. - mówi Stanisław Sławomir Nicieja.
 
red
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno