Czytanie przed premierą w Dramatycznym

Sebastian Majewski, dyrektor artystyczny „Szaniawskiego” i dramaturg najnowszej produkcji Teatru, zaprasza na autorskie czytanie „teraz każdy z was jest  rzeczpospolitą”.

Tekst Majewskiego przenosi nas w rok 1793 – niespokojny czas drugiego rozbioru Polski. Teatrzyk Wiktora Ryksa przemierza upadający kraj, odgrywając swoje przedstawienie. Członkowie trupy teatralnej stają przed wyzwaniem walki o własne dobro w dobie ogólnego odczłowieczenia. Przed nimi odpowiedź na trudne pytanie: kto z nas, tak naprawdę, jest Rzeczpospolitą?
 
Reżyseria: Sebastian Majewski
Obsada: Karolina Krawiec, Piotr Mokrzycki, Ryszard Węgrzyn
Inspicjent: Anna Solarek
 
Czytaniu towarzyszyć będzie wykład otwarty historyka kultury - dr. hab. Piotra Morawskiego pt. „Początek końca Rzeczypospolitej” (w ramach zajęć Obserwatorium), 
który opowie o 1793 roku i o tym, czy II rozbiór Polski był końcem państwowości.
 
"Choć to dopiero 1795 rok przyniósł koniec polskiej państwowości, choć jeszcze w 1794 roku wybuchła insurekcja kościuszkowska, to rok 1793 był dla I Rzeczypospolitej kluczowy; to był prawdziwy początek końca. Rok traumy po drugim rozbiorze. Prusacy bez walki zajmują Poznań. W Grodnie odbywa się ostatni sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To rok traumy nie tylko dla Polski: w styczniu Francuzi dokonują królobójstwa – pod gilotyną ginie Ludwik XVI, w Wandei wybucha powstanie, terror rewolucyjny się nasila. We wrześniu ma miejsce zaćmienie słońca. 1793 to rok dziwny i wyjątkowy. Rok trwogi.” 
 
10 kwietnia / środa / godz. 19:00  
Miejsce: Sala Wspólnoty Samorządowej Śródmieście, ul. Chrobrego 1, I piętro
 
 
*dr hab. Piotr Morawski
Kulturoznawca, zajmuje się kulturową historią teatru, teatrem współczesnym i jego rozmaitymi kontekstami. Pracuje w „Dialogu” i w Instytucie Kultury Polskiej UW. Wydał m.in. „Ustanawianie świętości. Kulturowa historia angielskich widowisk religijnych w XVI wieku” (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2015) oraz „Oświecenie. Przedstawienia” (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wydział Polonistyki UW, 2017). 
 
opr.Teatr/wb
foto:walbrzych24.com/użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno