Matury zagrożone
Matury zagrożone. Nauczyciele strajkują a dziś mija ostateczny termin klasyfikacji uczniów klas maturalnych oraz zwołania rad pedagogicznych.
 
Dziś piąty dzień strajku nauczycieli. W związku z protestem w większości wałbrzyskich szkół nie zostaną zwołane rady pedagogiczne, a to oznacza, że nie zostanie przeprowadzona klasyfikacja uczniów klas maturalnych. Termin mija dzisiaj. Czy matury w wałbrzyskich szkołach są zagrożone?
 
- Na dzień dzisiejszy powiedziałbym, że tak. Wczoraj spotkaliśmy się z przedstawicielami komitetów strajkowych szkół średnich. Te komitety przedstawiły propozycję, że nie klasyfikują, nie promują, nie odbędą się rady pedagogiczne. Dlatego podczas ferii protestujący będą przychodzić do szkół i kontynuować strajk, żeby dyrektor nie mógł w tych dniach zrobić rady pedagogicznej. Czekają na konkretne decyzje rządu. Jedyna szkoła, w której prawdopodobnie dojdzie do klasyfikacji i promocji to III Liceum w Wałbrzychu, którego dyrektor jeszcze przed ogłoszeniem strajku zawarł układ z nauczycielami, że jeżeli będzie strajk to żeby jednak dojść do kompromisu z nauczycielami  - mówi przewodniczący ZNP w Wałbrzychu Jerzy Kowalski.
 
Za nami pięć dni strajku. To już pewne - nauczyciele nie przerwą strajku przed Wielkanocą. 
 
- Te szkoły, które podjęły akcję protestacyjną, dalej w niej uczestniczą. Jest wielka determinacja jeśli chodzi o protestujących. Odwiedzamy szkoły, nauczyciele mówią, że na pewno będą strajkować do ferii i po feriach i czekają na decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej i decyzje rządu. Nasz związek zwrócił się do premier Szydło o spotkanie, chcemy negocjować, ale chcemy żeby to były autentyczne negocjacje, a nie stawianie nas pod murem i branie pod uwagę tylko jednej strony bez uwzględnienia racji protestujących - wyjaśnia przewodniczący ZNP w Wałbrzychu.
 
Protestujący nauczyciele domagają się nie tylko podwyżki płac. Chodzi także o niekorzystne, ich zdaniem, efekty reformy oświaty. 
 
- Nie mówimy tylko o postulatach płacowych, ale też o szeregu innych spraw, o awansie zawodowym nauczyciela. Ministerstwo wydłużyło staż zawodowy do 15 lat. Chodzi nam też o treści programowe, które zostały na siłę wprowadzone do szkół. Nie zgadzamy się z tym, co nam ta reforma przyniosła - mówi Jerzy Kowalski,
 
Jak mówi przewodniczący ZNP w Wałbrzychu Jerzy Kowalski chodzi także o podręczniki szkolne, a także wyrzucenie z programu treści programowych, które zdaniem nauczycieli, były bardzo istotne. 
 

W.Blicharz

foto:ilustracyjne

 

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno