Długo oczekiwany remont

Dwa bardzo stare budynki w sercu Piaskowej Góry doczekały się remontu. Tak kompleksowych prac nie pamiętają nawet najstarsi lokatorzy.

Przez ostatnie lata okolica ul. 15-lecia zmieniała się znacząco. Termomodernizowano okoliczne bloki, rozbudowano Hospicjum a także z inicjatywy mieszkańców utworzono alejkę spacerową. Niepasującym elementem pozostawały dwa budynki.
 
- W końcu można powiedzieć, że jest sukces. Te dwa samotne bloki, najstarsze w nowej części Piaskowej Góry zyskają nowy blask i nie będą ciągiem komunikacyjnym bo jest nim alejka. Nie będą też służyły jako śmietnisko bo przez lata były miejscem znoszenia śmieci, praktycznie opuszczone, nikt o nie nie dbał - mówi Michał Gnacy, mieszkaniec Piaskowej Góry i jeden z inicjatorów stworzenia alejki spacerowej.
 
- Bardzo się cieszymy z tego, że będziemy mieli piękne, nowe budynki, wyremontowane klatki schodowe czy podłączenie do sieci ciepłowiczej. Począwszy od alejki aż po ten remont w końcu będziemy mieli piękne miejsce do życia - mówi Agnieszka Maciejewska, mieszkanka jednego z remontowanych budynków.
 
 
Owe budynki są pod zarządem WTBS-u. Spółka już od dawna planowała ich remont ale przez kilka lat trudno było wygospodarować fundusze na ten cel. W tym roku udało się dzięki wsparciu środków unijnych.
 
- Okazało się, że wycena tego przedsięwzięcia to grubo ponad milion złotych. Nie byliśmy w stanie jako spółka zgromadzić takich środków a potencjalne kredyty są drogie. Plan odwlekał się w czasie i naprzeciw temu wyszy programy unijne dla tego typu przedsięwzięć - mówi Krzysztof Bielecki, prezes zarządu WTBS.
 
- Po przetargu koszt wyszedł na poziomie około 1,3 miliona złotych a dofinansowanie wyniosło w granicach 920 tysięcy złotych - dodaje Marek Kocemba, dyrektor ds. zarządzania nieruchomościami.
 
 
Dyrekcja spółki zapewnia, że przed termomodernizacją w nieruchomościach były wykonywane doraźne prace remontowe, między innymi naprawy dachu ale dopiero teraz wykonane zostaną prace na bardzo szeroką skalę.
 
- To jest kompleksowa termomodernizacja, która powinna być przeprowadzana wszędzie. To też walka o czyste środowisko. W tych budynkach są 22 mieszkania, z czego każde wyposażone w indywidualne źródła zasilania, głównie węglowe. Po podłączeniu do sieci PEC zyskamy czyste środowisko i otoczenie tych nieruchomości - wymienia Marek Kocemba.
 
- No i na koniec zagospodarowanie terenu, który od wielu lat próbowaliśmy dostosować do otoczenia Piaskowej Góry - dodaje prezes Bielecki.
 
 
To nie jedyny projekt modernizacyjny realizowany obecnie ze środków unijnych przez WTBS. Poza wspomnianymi budynkami spółka pozyskała w tym i minonym roku w sumie ponad 2,3 mln zł dofinansowania na inwestycje o łącznej wartości ponad 3,4 mln zł.
 
plr
foto: użyczone
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno