Wystawa 'Śląska porcelana art deco' w Muzeum Porcelany

Już od 29 kwietnia Muzeum Porcelany w Wałbrzychu zaprasza na wystawę czasową "Śląska porcelana art deco". Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 17:00

Na wystawie „Śląska porcelana art déco" zostanie zaprezentowanych ponad 100 przedmiotów pochodzących z kolekcji Ireny i Romana Gatysów, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu i Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, reprezentujących najważniejsze wytwórnie porcelany działające na Śląsku w okresie Republiki Weimarskiej.
 
W okresie cesarstwa niemieccy, w tym śląscy producenci porcelany energicznie podbijali nowe rynki zbytu kierując na eksport znaczące partie własnych produkcji. Ważną pozycję międzynarodową zajmowały m. in. firmy: Carla Tielscha ze Starego Zdroju (Altwasser) i Carla Kristera z Wałbrzycha (Waldenburg), należące do Związku Niemieckich Fabryk Porcelany w Berlinie, których wyroby regularnie pojawiały się na wystawach w Niemczech i poza ich granicami, w tym na Wystawie Światowej w Paryżu.
 
Fabryka Hermanna Ohme ze Szczawienka (Niedersalzbrunn) koncentrowała się w głównej mierze na współpracy z rynkiem amerykańskim, wysyłając za ocean znaczącą część produkowanych wyrobów, którym nadawano wyszukane formy i zdobiono unikalnymi dekoracjami.
 
Na uwagę zasługują również wyroby takich manufaktur, jak Fabryka Porcelany w Stanowicach pod Strzegomiem (Stanowitz bei Striegau) i Fabryka Porcelany Giesche z Bogucic (Bogutschütz).  
 

Wystawę bedzie można oglądać do 31.08.2019

 

red

foto:WTV

Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno