Wystawa ze zbiorów Muzeum KUL w Książu

Wystawę „Kierunek sztuka. Zbiory Muzeum KUL na Zamku Książ” będzie można oglądać do 7 czerwca, czyli o dwa miesiące dłużej. Wszystko przez ogromne zainteresowanie ekspozycją, w ramach której prezentowanych jest 150 dzieł. Łącznie ponad 90 obrazów barokowych i renesansowych, ale również malarstwo polskie przełomu XIX i XX w. 

Wystawę można oglądać w salach wystawienniczych Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA na pierwszym piętrze Zamku Książ. Na co dzień eksponaty te stanowią część kolekcji Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w której znajduje się ponad 2000 obiektów. 
 
W dziedzinie malarstwa na wystawie zaprezentowane są obrazy malowane na desce, ale także na blasze miedzianej. Na ekspozycji prezentowane są dzieła polskich malarzy m.in. Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera i Jerzego Nowosielskiego. Wśród obiektów użytkowych można zobaczyć szklane i porcelanowe artefakty.
 
– Na naszej wystawie mamy piękny szkic namalowany przez Jana Matejkę, również obrazy Malczewskich. Mamy także przepiękne malarstwo z XVI w. Czasami są to dzieła anonimowe, czyli mówi się, że jest to malarz flamandzki, ale nie podaje się nazwiska, bo się go po prostu nie zna. Są to rzeczy przepiękne godne uwagi, myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Magdalena Woch, kierownik działu Turystyki i Kultury Zamku Książ w Wałbrzychu.
 
Na wystawie można doszukać się również obiektów powiązanych z Dolnym Śląskiem. Jeśli chodzi o dzieła malarskie nie mamy obrazu, który bezpośrednio nawiązywałby do Wałbrzycha, czy do Dolnego Śląska. Natomiast niewątpliwie takie nawiązanie znajdziemy w sali ze szkłem, ponieważ wszystkie piękne puchary, szklanice pochodzą z huty szkła Josephine w Szklarskiej Porębie. Były one zamawiane na polecenie hrabiów Schaffgotschów, którzy zaprzyjaźnieni byli z Hochbergami – właścicielami Zamku Książ. To jest właśnie ten mocny akcent dolnośląski.
 
 
opr.red
foto:walbrzych24.com/użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno