Rozlicz PIT w WAŁBRZYCHU

Podczas rozliczania się w fiskusem ważne jest rozróżnenie miejsca zameldowania od miejsca zamieszkania. Z punktu widzenia Urzędu Skarbowego istotne jest gdzie mieszkaliśmy na koniec minionego roku podatkowego. Poza tym ma to znaczenie również w późniejszych podziałach środków z Budżetu Państwa dla poszczególnych miast.

Do końca rozliczania się podatników z fiskusem pozostał miesiąc. Ostateczny termin składania PIT-ów jest do wtorku 30 kwietnia 2019 roku.
 
Aby rozliczyć się w Wałbrzychu, nie musisz być tu zameldowany – wystarczy, że tu mieszkasz i w swoim zeznaniu podatkowym wpiszesz wałbrzyski adres.  Dla rozliczeń podatku PIT nie jest ważne miejsce zameldowania, lecz miejsce zamieszkania podatnika.  Powinno się więc złożyć deklarację podatkową w miejscowości, w której się np. mieszka i pracuje, a nie w miejscowości, w której ma się zameldowanie. 
 
Nie trzeba mieć meldunku w miejscowości, w której się przebywa, aby złożyć w niej deklarację PIT. Nie trzeba też składać dodatkowego formularza ZAP-3.  Wystarczy w odpowiedniej rubryce deklaracji np. pit 37, pit 36 czy pit 28 wpisać swój aktualny adres zamieszkania w Wałbrzychu i rozliczenie pit wysłać  do urzędu skarbowego w mieście, w którym zamieszkujemy.
 
Małżonkowie rozliczający pit wspólnie, mają możliwość wyboru. Oczywiście dotyczy to małżonków, którzy mają wspólność majątkową, ale odległe od siebie miejsca zamieszkania. Jeśli dla tych miejsc zamieszkania nie jest właściwy jeden urząd skarbowy, to małżonkowie mogą wybrać urząd, do którego złożą wspólne zeznanie. Musi to być urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania jednego z małżonków. Jeśli małżonkowie rozliczają pity oddzielnie, każdy z nich składa zeznanie w urzędzie dla siebie właściwym.
 
Jak informuje wałbrzyski radny Anatol Szpur każda dodatkowa deklaracja złożona w Wałbrzychu jest bardzo ważna, ponieważ część podatków wraca do gminy z Budżetu Państwa.
 
Rozliczając PIT w Wałbrzychu i wskazując wałbrzyski adres zamieszkania wspierasz rozwój w naszym mieście:
- budowy dróg i infrastruktury
- edukację i oświatę
- rekreację i utrzymanie zieleni 
- sport i kulturę 
- ochronę środowiska 
- budowę i remonty mieszkań komunalnych 
- budżet obywatelski.
 
 
opr.plr
foto: użyczone
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno