Menu

Rakotwórcze paleniska na naszych działkach

Spalanie gałęzi i liści na działkach może być równie trujące co smog. Sezon działkowy wkrótce się rozpoczyna. Okazuje się, że relaks na świeżym powietrzu może wcale nie być taki zdrowy.

Rakotwórcze paleniska na naszych działkach
Pogoda jest coraz ładniejsza. Zgodnie z prognozami z każdym dniem będzie coraz cieplej. Sezon działkowy i porządkowanie ogródków wkrótce się rozpoczną. Niestety, wielu działkowców spala zielone odpady na działkach, co jest bardzo niezdrowe. Jak przekonują ekolodzy  – ich wdychanie jest równie niezdrowe, co kontakt ze smogiem.
 
- Przy spalaniu substancji organicznych powstają na przykład wielopierścieniowe węglowodory, które są substancjami rakotwórczymi. Trujemy się na własne życzenie. Poza tym nie jest to spalanie pełne więc powstaje również tlenek węgla - czad, który wiąże się z krwią i jest zabójczy w większych ilościach. Do tego jeszcze dochodzą sadze i drobne pyły - wymienia kierownik biura ochrony środowiska, gospodarki wodnej, rolnictwa, leśnictwa UM w Wałbrzychu Jerzy Ignaszak.
 
Działkowicze, którzy spalają liście czy gałęzie w swoich ogródkach mogą zostać ukarani  przez straż miejską mandatem w wysokości nawet 500 zł.  A są przecież alternatywy – chociażby domowy kompostownik, gdzie można składować zielone odpady, a następnie wykorzystać je jako nawóz.
 
- To jest substancja naprawdę bardzo cenna biologicznie. W wyniku takiego kompostowania gleba trochę się zakwasza więc trzeba dodać trochę wapnia. Zamiast biegać i szukać obornika to mamy gotowy bardzo dobry, wartościowy nawóz, który wzbogaca glebę. W przypadku działek, gdzie nie ma możliwości żeby te odpady zagospodarować trzeba skorzystać z systemu odbioru czyli u nas takie brązowe kubły na odpady organiczne. Można to wcześniej zaplanować i uzgodnić z firmą wywożącą odpady - twierdzi Jerzy Ignaszak
 
 
Dym pochodzący z wilgotnych liści jest wyjątkowo gęsty, co może powodować ograniczoną widoczność na drogach w pobliżu działek, zatem oprócz zatruwania środowiska można także odpowiadać za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym.
 
wb, plr
foto: pixabay
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Widzielec (23 kwietnia 2019 22:49)
Ten Pan to wybitny spec od środowiska. Całkiem niedawno "wybił" 200 muflonów w rejonie Trójgarbu. Teraz widzi węglowodory aromatyczne w trawie,No spec jak nic
wyzwalacz (23 kwietnia 2019 19:46)
Nie sądziłem że dożyję czasów takiego zidiocenia.
Janek (23 kwietnia 2019 18:35)
Chcieliście demokrację to macie tylko w innej odsłonie za komuny były zakazy inne ateraz sa na wszystko
Anka (23 kwietnia 2019 15:10)
Cytuję użytkownika: Waylander
Jedynie z odpadow niebezpieczcznych skladowanych w Mobruku, powstaje zupelnie nieszkodliwa para wodna.
Dokładnie :-D trafione w punkt;-)
Bolo (23 kwietnia 2019 12:21)
Od tysięcy lat ludzie palą liście i gałęzie.Za darmo.I bez raka.Teraz taka przyjemność to 500zl. Opłatę wymyślili idioci z blokowisk jak nic.
Waylander (23 kwietnia 2019 11:07)
Jedynie z odpadow niebezpieczcznych skladowanych w Mobruku, powstaje zupelnie nieszkodliwa para wodna.
waldemaras (23 kwietnia 2019 11:00)
Spalanie plastiku,materiałów sztucznych,wysokoprzetworzonych,pochodnych ropy naftowej itd. jest faktycznie szkodliwe. Nie popadajmy jednak w szaleństwo.Palenie trawy czy drewna nie jest szkodliwe a jedynie może być uciążliwe dla sąsiadów czy nas samych. Wypalanie było jednym z podstawowych zabiegów rolniczych. Do dziś np. w Australii niektóre rośliny, oprócz wody, do przetrwania i wegetacji potrzebują ognia, dlatego też w parkach przeprowadzane są kontrolowane wypalania, by zapewnić im bujny rozkwit.. Na spalonych ogniem obszarach wyrastają nowe rośliny, które bez wcześniejszego pożaru nie byłyby zdolne do dalszej wegetacji. Jak myślicie,skąd taka inwazja kleszczy ?
ObudzcieSie! (23 kwietnia 2019 10:49)
Ja p*****le, niedługo nie będzie można nawet pierdzieć na własnej posesji bez pozwolenia bo emitujemy gazy cieplarniane. Paranoja jakaś!
egon (23 kwietnia 2019 8:59)
Byłbym zapomniał - " W wyniku takiego kompostowania gleba trochę się zakwasza więc trzeba dodać trochę wapnia " Raczej wapna;)
egon (23 kwietnia 2019 8:57)
Kurdę, czego to nie powodują ogrodowe ogniska, zagrożenie w ruchu lądowym i morskim, ciężkie choroby - śmierć i zniszczenie. Ja bym się zastanowił czy czasoprzestrzeni nie zagina ogień ogrodowy ;) Drżyjcie ogrodnicy:) Tylko czekać aż rynek odpowie filtrami DPF dla działkowca:)

Dodaj komentarz

liście  |   palenie  |   spalanie  |   działka  |   działki  |   ogród  |   mandat  |   kary  |  

MZUK będzie odbierał śmieci z działek

Z zemsty podpalił jej samochód

Kamienna Góra: Chciał się podpalić w bibliotece

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij