Czy Szczawno-Zdrój i Jedlina-Zdrój będą nadal uzdrowiskami?

Do przyszłego roku Szczawno-Zdrój i Jedlina-Zdrój muszą przygotować raport oddziaływania na środowisko. Zadecyduje to o tym czy gminy utrzymają status uzdrowiska. Decyzja wydawana przez ministra zdrowia obowiązuje przez 10 lat. Jak wygląda sytuacja i czy burmistrzowie mają obawy dotyczące utraty statusu?

- Na terenie Szczawna prowadzimy badania dotyczące czystości powietrza,klimatu  i wód. Robimy wszystko by poprawić bazę związaną z uzdrowiskiem, wszystkiego rodzaju ścieżki i parki. Wydaje mi się że zmierzamy w dobrym kierunku. Co do sygnałów dotyczących czystości powietrza, nie powiem że jestem spokojny. Zawsze jest niepewność jakie będą ostateczne wyniki, te wyniki zbiera się z dwóch, trzech, lat. - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju, Marek Fedoruk. 
 
- Przygotowujemy się do złożenia operatu uzdrowiskowego, by otrzymać od ministerstwa zdrowia, rządu, koncesję na bycie miejscowością uzdrowiskową na następne 10 lat. Zainstalowaliśmy stację badawczą odnośnie podstawowych parametrów powietrza. Musimy poinformować o właściwościach zdrowotnych naszej wody, nie mamy obaw.  - mówi burmistrz Jedliny-Zdrój, Leszek Orpel.
 
Czynnikiem który może wpłynąć na wydanie negatywnej decyzji jest smog, w obu gminach sytuacja wygląda inaczej. 
 
- Chcielibyśmy by jak najszybciej została zrealizowana obwodnica Wałbrzycha, bo to przyczyni się do tego by status uzdrowiska został utrzymany i by czystość powietrza była dobra. Obwodnica zachodnia Wałbrzycha jest również obwodnicą Szczawna-Zdroju. Duży ruch który dziś się przez Szczawno odbywa, prawdopodobnie zniknie bo wszyscy pojadą lepszą drogą. - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju, Marek Fedoruk. 
 
- Mamy dosyć duże zalesienie, mamy duże przewiewy. Centrum jest poza strefą A uzdrowiska, w związku z tym nie mamy obaw dotyczących stanu powietrza. Nawet zimą nie mamy problemu, robiliśmy badania przy okazji wprowadzenia błękitnego węgla. Obaw nie mamy, ale dalej robimy wszystko aby mieszkańcy wymieniali system ogrzewania na bardziej ekologiczny. - mówi burmistrz Jedliny-Zdrój, Leszek Orpel.
 
Jak mówi burmistrz Szczawna-Zdroju, Marek Fedoruk. Wyniki badań powietrza są coraz lepsze, jednak powstanie obwodnicy zachodniej Wałbrzycha rozwiązało by problem całkowicie. 
 
- Wystąpiłem do ministra Adamczyka z prośbą o interwencję by sfinalizować porozumienie, które Wałbrzych miał podpisane z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w 2015 roku. Tego się obawiam, dlaczego generalna dyrekcja wstrzymuje podpisanie umowy dotyczącej szczegółowych zasad finansowania zadania leżącego na odcinku pozamiejskim Wałbrzycha.  - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju, Marek Fedoruk.
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
pm
foto: archiwum
 
 
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno