Miliony na walkę z bezrobociem

W tym roku dolnośląskie powiatowe urzędy pracy mają do dyspozycji 160 mln zł. W ramach funduszy unijnych tylko w tym roku na rynek pracy trafi ponad 220 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na walkę z bezrobociem i wykluczeniem społecznym, a także wsparcie rodziców z maluchami, by mogli wrócić do pracy. 

W 2019 roku obchodzimy 100-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia. Tylko w ostatnich 10 latach z pomocy powiatowych urzędów pracy skorzystała rekordowa liczba osób - ponad 2,2 mln. Blisko milion rozpoczęło pracę. Przyznano prawie 41 tys. dotacji na założenie własnej firmy. Ponad 31,3 tys. refundacji zatrudnienia i ponad 18,2 tys. dotacji na utworzenie miejsca pracy. 
 
 
Od grudnia 2008 r. do grudnia 2018 r. stopa bezrobocia spadła z 10 proc. do 5,2 proc. A liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o ponad 51 tys. Jak zmieniała się struktura bezrobocia na przestrzeni lat?
 
- Jeżeli chodzi o to, jak wygląda współczesny bezrobotny to 55% osób zarejestrowanych jako bezrobotne to kobiety. W większości są to osoby powyżej 50 roku życia, osoby które są długotrwale bezrobotne oraz takie, które nie ukończyły jeszcze 30 roku życia. Tak mniej więcej wygląda obraz statystycznego bezrobotnego - mówi wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Bartosz Kotecki.
 
 
Według najnowszych danych największy spadek stopy bezrobocia odnotowano w powiecie dzierżoniowskim i lubańskim – o 15 i 14,8 punktów procentowych mniej. Największą aktywność odnotowano w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu, który obsłużył blisko 300 tys. bezrobotnych, a liczba dla całego subregionu wrocławskiego to ponad 637 tys. osób.
 
- Młodzież jest dobrze wykształcona i szuka dobrych stanowisk pracy, chce dobrze zarabiać. Coraz częściej stawiają cel dobrej pracy przed planami założenia rodziny czy planami prokreacyjnymi. Zwiększa się też wiek matek rodzących pierwsze dziecko, w tej chwili jest to ponad 30 lat. Wzrasta też wiek nowożeńców – mówi Magdalena Victor z wałbrzyskiego oddziału Urzędu Statystycznego we Wrocławiu – Co ciekawe ponad połowa dzieci urodzonych w Wałbrzychu pochodzi ze związków pozamałżeńskich. Bijemy w tym Wrocław na głowę, tam procent takich dzieci to 25%.
 
Fundusze unijne zostaną przeznaczone przez DWUP na kompleksowe wyposażenie obiektów, pomoce naukowe, szkolenie opiekunów dziennych oraz zatrudnienie niań. W sumie realizowanych jest 105 dolnośląskich projektów o wartości blisko 139 mln zł. Dzięki temu powstanie w sumie 3 300 miejsc w żłobkach i klubach malucha, zatrudniono 10 opiekunów dziennych oraz 280 niań.
 
 
W.Blicharz
foto:P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno