Menu

Świdnickie fontanny na 'Szlaku kamienia'

W czeskich Horicach odbyła się konferencja podsumowująca polsko-czeski projekt „Szlak Kamienia”, w ramach którego Świdnica odrestaurowała fontanny w rynku. Partnerami projektu z Czech i Polski były miasto Horice, Stowarzyszenie Podzvicinsko oraz gminy Strzegom i Dobromierz. 
 
Świdnickie fontanny na 'Szlaku kamienia'
Gminy te są częścią „Szlaku Kamienia”, który promuje i tematycznie łączy dwa przygraniczne regiony – okolice Karkonoszy i Dolny Śląsk. Główną oś partnerską tworzą miasta Horice (partner wiodący) i Strzegom (partner projektowy), które w swoich krajach znane są ze swoich związków kulturowych z kamieniem i udostępniają wiele cennych zabytków związanych z kamieniem. 
 
W trakcie konferencji przedstawiciele poszczególnych miast opowiedzieli o tym, jakie działania w ich miejscowościach przeprowadzono w ramach projektu. Prezydent Świdnicy, Beata Moskal - Słaniewska przybliżyła zgromadzonym,  jak wyglądały prace związane z odrestaurowaniem fontann. Zabytkowe rzeźby odzyskały swój dawny blask - barokowe 300 - letnie wizerunki Neptuna i Atlasa oraz dwa talerze – mały i duży, pod okiem konserwatora zabytków pieczołowicie oczyszczono i zrewitalizowano. Przy odrestaurowanych czterech fontannach została zamontowana nowa instalacja wodna, udrożniono również tryskacze.
 
Uczestnicy konferencji wzięli także udział w uroczystym otwarciu muzeum w Horicach.
Całkowita wartość trzyletniego projektu to blisko 2 mln euro, z czego wysokość dotacji to ok. 1,7 mln euro. Budżet zadań dla miasta Świdnicy to 315 600 euro, w tym dotacja ok. 268 tys. euro.

 
 

opr. kama
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Świdnica  |   Fontanna  |   świdnicki rynek  |   Czechy  |  

Świąteczne konkursy w Świdnicy

Zapraszamy na Sportową Kolędę

Udekoruj dom i balkon na święta

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij