Spotkanie po 50 latach

W 1969 roku swą działalność zakończyło Liceum Pedagogiczne. Pół wieku później nauczyciele oraz absolwenci szkoły spotkali się, aby powspominać czas edukacji w placówce przy ulicy Kombatantów.

Z inicjatywy Tadeusza Gurana, prawdziwego „człowieka – orkiestry”, zorganizowano I Zjazd Absolwentów Liceum Pedagogicznego w Wałbrzychu. Powyższe określenie nie jest zresztą przypadkowe, gdyż profesor Guran uczył śpiewu, nauki gry na skrzypcach, fortepianie, ale również prowadził chór czy szkolną orkiestrę. Jego pomysł spotkał się z dużym odzewem środowiska nauczycielskiego oraz uczniowskiego. W spotkaniu wzięło udział sześciu żyjących nauczycieli Liceum Pedagogicznego, w tym były dyrektor szkoły – Czesław Wiliński, a także Leopold Sendera, Józef Konieczny, Henryk Lisowski oraz Barbara Łosowska. Jak przyznał pomysłodawca spotkania, największą trudnością było powiadomienie absolwentów o zjeździe, gdyż od zakończenia nauki minęło pół wieku, a wielu byłych uczniów rozjechało się po świecie. Organizatorzy w osobach wspomnianego Gurana, Barbary Głaz – Durskiej, Grażyny Langier, Jerzego Mazurka, Heleny Ball - Lewickiej oraz Józefa Koniecznego wywiązali się jednak ze swego zadania doskonale – dość napisać, iż liczba uczestników zjazdu przekroczyła 100 osób, które przyjechały z całego kraju, ale również i zagranicy.
 
Jak na spotkanie po latach przystało, uścisków, pocałunków, wymiany adresów, numerów telefonów, ale również zdjęć z czasów edukacji na Kombatantów nie było końca. Do tego należy wspomnieć o wspólnych śpiewach, tańcach czy artystycznych występach – taki był jednak zamysł organizatorów, aby poprzez wspólną zabawę wrócić do pięknych lat edukacji w Liceum Pedagogicznym. Zadanie udało się zrealizować znakomicie, o czym najlepiej świadczą wpisy zamieszczone w założonej specjalnie na tę okoliczność Kronice Zjazdu Absolwentów.
 
- To było wspaniałe spotkanie. Dla mojego rocznika szczególnie – 50 lat od matury. Dziękuję serdecznie organizatorom oraz uczestnikom spotkania. Aby być razem, wystarczy tylko chcieć -, zanotowała Ewa Kokoszka, rocznik 1964 – 1969. Na szczęście niedawny zjazd to dopiero początek, gdyż zawiązał się komitet, który ma zadbać, aby do kolejnych spotkań dochodziło nieco częściej aniżeli co pół wieku.
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
tekst i fot.
(ben)
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno