Kontrolują nauczycieli ?
Strajk nauczycieli został zawieszony, ale oni nadal żyją w niepewności. "ZUS kontroluje nauczycieli, którzy brali zwolnienie na czas strajku" – alarmują. O sprawie informuje money.pl.
 
- Czy u Was też ZUS wziął się za kontrolę nauczycieli, którzy byli na zwolnieniu w czasie strajku? U mnie w szkole już dwie dziewczyny mają taką sytuację" – napisała nauczycielka spod Mazowsza na jednej z "nauczycielskich" grup na Facebooku.
 
- Mnie ZUS postanowił sprawdzić w drugim tygodniu zwolnienia (złamana noga, dwie kule). W poczekalni spotkałam czterech innych nauczycieli!" – odpowiedziała nauczycielka z Pomorza Zachodniego.

O sprawie pisze dziś money.pl, który pyta, rzecznika prasowego ZUS,   Wojciecha Andrusiewicza czy faktycznie nauczyciele przebywający na zwolnieniu w kwietniu tego roku są kontrolowani częściej niż inni pracownicy, którzy w tym okresie nie pojawiali się w pracy.

- Ilekroć obserwujemy, że w jakimś regionie, czy też jakiejś grupie zawodowej wzrasta liczba zwolnień lekarskich, reagujemy na bieżąco. Jeśli na danym terenie duża grupa pracowników z tej samej branży nagle korzysta ze zwolnień lekarskich, zawsze weryfikujemy, czy nie dochodzi w takim przypadku do nieprawidłowości – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z money.pl.
 
Zapewnia przy tym, że działania ZUS "w żaden sposób nie są ukierunkowane na nauczycieli" – tym bardziej, że z danych Zakładu nie wynika, by liczba nauczycieli korzystających ze zwolnień lekarskich w ostatnich tygodniach w jakikolwiek sposób wzrosła w porównaniu z poprzednimi miesiącami.
 
Jak informuje rzecznik dolnośląskiego ZUS  Iwona Kowalska - Matis "Być może w niektórych placówkach była zwiększona liczba pracowników na zwolnieniach lekarskich, ale w skali kraju nie zaobserwowaliśmy widocznej zmiany trendu, a ten pokazuje, że po okresie zimy liczba wystawianych zwolnień lekarskich spada.
Ilekroć obserwujemy, że w jakiejś grupie zawodowej wzrasta liczba zwolnień lekarskich, zawsze weryfikujemy, czy nie dochodzi do nieprawidłowości .  Działający od grudnia system e-zwolnień pozwala nam na bieżąco śledzić trendy w zakresie zachorowalności Polaków.  Oczywiście ZUS jest zobowiązany do kontroli osób na zwolnieniach lekarskich wszystkich środowisk a więc także nauczycielskich, ale proszę pamiętać, że każdy pracodawca, który zatrudnia więcej niż 20 osób – a do takich pracodawców należą szkoły - ma prawo sam przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia, czyli upoważnić osoby, które w czasie wizyty w domu pracownika sprawdzą, w jaki sposób wykorzystuje on swoje zwolnienie lekarskie.  Pracodawca może się także zwrócić do nas o przeprowadzenie kontroli - wtedy to urzędnik przeprowadzi kontrolę i zawiadomi pracodawcę o jej wynikach.  Jeżeli stwierdzi w trakcie kontroli, że pracownik wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem to zostanie on pozbawiony prawa do zasiłku za cały okres, na który wystawione jest eZLA.  Wystawione zwolnienie może także skontrolować (dokumentację) lekarz orzecznik i w razie wątpliwości zaprosić chorego na badanie kontrolne do ZUS.  Są pewne standardy czasu trwania schorzeń i w oparciu o nie weryfikujemy długość zwolnienia.  Zaznaczam, że ZUS prowadzi kontrolę zwolnień przez cały rok. Kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich od różnych lekarzy albo zwolnień długoterminowych, a także osoby, które kiedyś musiały zwrócić zasiłek, bo korzystały ze zwolnienia nieprawidłowo.  Część zwolnień typujemy też do kontroli losowo, więc każde może być sprawdzone.  Prowadzimy także kontrole na wniosek pracodawców, u pacjentów lekarzy wystawiających duża liczbę zwolnień, u osób korzystających często, że zwolnień, w lokalizacjach gdzie występuje dużo zwolnień, u osób, którym już skracaliśmy zwolnienie".
 
Czekamy na informacje od Was: redakcja@walbrzych24.com

opr. adm
źródło: money.pl
foto: walbrzych24.com

 


 
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno