'Teraz każdy z was jest Rzeczpospolitą' w Dramatycznym

„Teraz każdy z was jest Rzeczpospolitą” to najnowsza premiera w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym. Wałbrzyscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć spektakl w piątek 26 kwietnia o godzinie 19.00.

Rzecz dzieje się w roku 1793, który nie należał do spokojnych. W styczniu rozpoczęła się aneksja ziem polskich, czyli II rozbiór Polski. W tej scenerii poznajemy wędrowną grupę cyrkową, która obserwuje upadający kraj. Spektakl reżyseruje znany wałbrzyskim widzom Maciej Podstawny, w oparciu o tekst Sebastiana Majewskiego. 
 
- Spektakl opowiada o szczególnym momencie polskiej historii, roku 1793. To był rok ostatecznej dekompozycji Państwa Polskiego, rok rozciągniętego na kilkanaście miesięcy upadku kolejnych instytucji. Będziemy opowiadać to przez pryzmat bohatera zbiorowego, grupy cyrkowych dziwolągów, którzy podróżują i w pewnym momencie zostają wynajęci przez tajemniczego kaznodzieję, który kupuje sobie swojego własnego królobójcę i rozpoczyna się dziwaczna przygoda - mówi reżyser Maciej Podstawny.
 
 
Bardzo ważną rolę w spektaklu odgrywa muzyka grana na żywo. Dlaczego twórcy zdecydowali się na tak intensywną warstwę dźwiękową?
 
- Tekst jest poetycki, bardzo oszczędny. Jest pisany rozszerzoną metodą haiku, są to mocne, dramatyczne sceny z bardzo mocną muzyką graną na żywo. Tworzy ją grupa Kondensator Przepływu obecna na scenie, jest ona praktycznie drugą, równoległą opowieścią. To koncert, który komentuje i ilustruje spektakl, to nie jest normalna, tradycyjna muzyka teatralna - tłumaczy reżyser. 
 
 
Tytuł spektaklu to „Teraz każdy z was jest Rzeczpospolitą”, jak należy go rozumieć?
 
- Tytuł to pytanie, które pada w pewnym momencie. To jest spektakl o odpowiedzialności, o tym czy czekamy na ludzi silnych, mądrych. Czy upadek kraju to nie jest upadek każdego z nas osobna, czy powinniśmy czekać na osoby czy instytucje, które za nas kraj odbudują. Czy nie jest tak, że każdy z nas jest Rzeczpospolitą i jeśli narzekamy na jej upadek, to narzekamy na siebie - wyjaśnia Maciej Podstawny.
 
Wałbrzyska premiera spektaklu została zaplanowana na 26 kwietnia o godzinie 19.00, a wrocławska na 3 maja o godzinie 19:15.
 
 
W.Blicharz
foto:P.Tokarski
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno