Ochojska: półtora roku czekania by dowiedzieć się czy masz raka

- Wyobraźcie sobie państwo, że czekacie półtora roku na informację o tym czy macie raka, czy nie. Tak długo czeka się na wyniki badań. Jest za mało personelu, nie ma komu robić badań. Nie mówmy źle o lekarzach, pielęgniarkach i personelu, oni robią co mogą - mówiła w Aqua Zdroju Janina Ochojska kandydatka do Parlamentu Europejskiego Koalicji Europejskiej.

Po spotkaniu z przedstawicielkami stowarzyszenia Amazonki Grzegorz Schetyna i kandydatka do Parlamentu Europejskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej Janina Ochojska mówili o "Konsultacji Europejskiego Programu Ochrony Zdrowia" oraz pomysłach na bardziej skuteczną profilaktykę i leczenie chorób onkologicznych. 
 
- Rozmawialiśmy o tym co trzeba zrobić, żeby skutecznie walczyć z chorobami nowotworowymi i o tej wielkiej szansie, która pojawia się w nowej perspektywie europejskiego budżetu. Te pieniądze są w Europie, są w budżecie europejskim i muszą trafić do naszego kraju żeby skutecznie walczyć z nowotworami, bo dzisiaj to zagrożenie jest największe. Będziemy walczyć o te pieniądze z budżetu europejskiego - mówi przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.
 
 
Jak twierdzi Janina Ochojska nie ma innego sposobu by zasilić polski budżet dodatkowymi środkami na leczenie onkologiczne, niż sięgnąć po środki unijne na ten cel. 
 
- Wyobraźcie sobie państwo, że czekacie półtora roku na informację o tym czy macie raka, czy nie. Tak długo czeka się na wyniki badań. Jest za mało personelu, nie ma komu robić badań. Nie mówmy źle o lekarzach, pielęgniarkach i personelu, oni robią co mogą. Tych pieniędzy w Polsce nie ma, one są w Unii Europejskiej. Dlatego namawiałam mieszkańców żeby głosowali, żeby nie byli obojętni i podjęli jakąś decyzję, bo to od nas zależy czy ten program zostanie wdrożony czy nie. O tym też zadecydują wyniki wyborów – mówi  kandydatka do Parlamentu Europejskiego  Koalicji Europejskiej Janina Ochojska.
 
 
Zdaniem prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja w tej chwili w budżecie polskim jest za mało pieniędzy na leczenie onkologiczne. To druga, poza problemem kadrowym, przyczyna problemów ze skutecznym leczeniem chorych na raka. 
 
- Musi nastąpić  w Polsce i w strukturach Unii Europejskiej poważna zmiana priorytetów. Leczenie onkologiczne jest niewiarygodnie kosztowne i są to środki znacznie większe niż te, które są obecnie na ten cel przeznaczane. Ta idea aby dokonać większego przeznaczenia środków z UE na leczenie onkologiczne jest moim zdaniem jedynym sposobem, żebyśmy pozyskali znacząco więcej środków. To, poza problemami kadrowymi, jest zasadniczy powód tego, że nie dokonujemy skoku jakościowego w opiece onkologicznej – mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
wb
foto:pm
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno