System Inteligentnego Sterowania Ruchem (ITS) uruchomiony

System Inteligentnego Sterowania Ruchem (ITS) został oficjalnie uruchomiony. Ma usprawnić miejski ruch i czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców. W uroczystości przecięcia wstęgi oprócz prezydenta miasta i przedstawicieli służb, wzięła udział Elżbieta Bieńkowska, Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. 

- To podstawowe zadanie, to jest kierowanie ruchem, sterowanie oświetleniem na skrzyżowaniach. Objęliśmy tym systemem 17 skrzyżowań, ale jest oprócz tego nadzór nad transportem publicznym, autobusami miejskimi, informacja pasażerska, kierowanie do 5 parkingów miejskich, które oferują w sumie 500 miejsc parkingowych. - mówi kierownik Centrum Sterowania Ruchem Ryszard Błażnik. 
 
 
Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa obecnie 146 kamer miejskiego monitoringu. Są one w stanie zobaczyć każdy szczegół, mają duże zbliżenie, a elementy wrażliwe jak np. okna są zasłonięte specjalnym filtrem, więc operatorzy nie zajrzą nam do mieszkań.  W planach jest zwiększenie ilości kamer. 
 
- Na potrzeby policji bardzo często udostępniamy nagrania. Bardzo często często przyjeżdżają do nas funkcjonariusze, czy to ze służb kryminalnych, czy z ruchu drogowego i korzystają z zapisu monitoringu. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Składają do nas wniosek i udostępniane są nagrania. - mówi operator monitoringu.
 
System w założeniu ma adaptować się do zastanych warunków. Obsługa ITS uczy się nim zarządzać. Jednym z jego założeń jest zoptymalizowanie ruchu autobusów. Pasażerowie nie będą zbyt długo oczekiwali na przystankach. 
 
System, który mamy, pozwala nam na bieżąco monitorować, jak autobusy poruszają się po mieście, korygować rozkłady jazdy i ewentualnie jeśli autobus na jakiejś linii jest spóźniony, poprzez nadanie priorytetu dla transportu przydzielamy zielone światło, które ma spowodować, że autobus będzie jechać zgodnie z przepisami. - mówi kierownik Centrum Sterowania Ruchem Ryszard Błażnik. 
 
Czy waszym zdaniem system usprawnia ruch? Informujcie nas w komentarzach.
 
 
pm
foto:WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno