Co słychać w RWS Biały Kamień - Konradów

Czy wiecie co to są Rady Wspólnoty Samorządowej? W naszym nowym cyklu przybliżymy wam działalność wszystkich RWS-ów w mieście a pierwszą wizytę składamy w dzielnicy Biały Kamień.

Rady Wspólnoty Samorządowej jako jednostki pomocnicze Urzędu Miejskiego funkcjonują od 2004 roku. Wcześniej były to mniej formalne grupy aktywności społecznej ale idea ich działania nie zmieniła się a jedynie została sformalizowana przez nadanie statutu. Każda Rada ma swój zarząd i przewodniczącego wybieranych w wyborach przez mieszkańców danych dzielnic. Wszyscy członkowie Rady pełnią swoje funkcje społecznie. Zadaniem RWS-ów jest integrowanie i aktywizowanie mieszkańców, organizowanie zajęć a także pomoc w rozwiązywaniu problemów i kontakcie z władzami samorządowymi.
 
Na początek odwiedziliśmy RWS w dzielnicy Biały Kamień, który obejmuje swoim działaniem także dzielnicę Konradów. Tu  w każdy dzień powszedni od godziny 11:00 do 19:00 oraz w soboty od godziny 11:00 do 15:00 można zastać kogoś kto przyjmie interesantów.
 
- To my czekamy na mieszkańców a nie mieszkańcy na nas. Jak państwo widzieli, nawet teraz o godzinie 10:00 ktoś przyszedł w pewnej sprawie bo widział, że kogoś tu zastanie i tak na co dzień zajmujemy się sprawami, z którymi zgłaszają się mieszkańcy. Są to na przykład prośby o nasadzenie żywopłotu, naprawy lampy, chodnika czy zapchanego kanału - wymienia Ryszard Nowak, przewodniczący RWS Biały Kamień - Konradów.
 
 
Poza tym RWS organizuje również zajęcia czasu wolnego dla mieszkańców a także uroczystości z takich okazji jak na przykład święta, Dzień Kobiet czy nadchodzący Dzień Dziecka.
 
- Na rok 2019 zaplanowaliśmy 12 imprez z czego 3 już są za nami. Przygotowujemy się do Dnia Dziecka czy wyprawki szkolnej, która wprawdzie będzie dopiero w sierpniu ale już powoli otrzymujemy pierwsze dostawy plecaków i piórników od zaprzyjaźnionej firmy - mówi Ryszard Nowak.
 
 
Ważnym aspektem funkcjonowania rady jest integracja mieszkańców. Na Białym Kamieniu nie tylko nie brakuje chętnych do udziału w imprezach ale prężnie działają także wolontariusze, którzy pomagają w organizacji oraz w codziennym funkcjonowaniu RWS-u.
 
- Wspieramy Radę i pomagamy w różnych inicjatywach. Sprawujemy opiekę nad dziećmi w okresie wakacyjnym czy ferii. Zbieramy też informacje od innych mieszkańców na temat problemów w dzielnicy - mówi wolontariuszka Monika.
 
 
- Ja przede wszystkim pomagam mieszkańcom, którzy przychodzą do naszej siedziby z prośbą o wypełnienie wniosku, poradę czy by zaglądnąć w miejsca, gdzie potrzebna jest jakaś interwencja - mówi Ewa Winnicka, członkini rady.
 
 
Wśród zaplanowanych działań w RWS Biały Kamień - Konradów znajdziemy takie atrakcje jak "Wakacje w Mieście", Parafiada we wrześniu czy Mikołajki i Spotkanie wigilijne.
 
 
plr, wb
foto: TV Wałbrzych
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno