Pokrzywdzeni górnicy w Starej Kopalni

W Starej Kopalni spotkali się górnicy z Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego, którzy w wyniku ustawy sprzed przeszło 25 lat stracili część wynagrodzeń i czują się pokrzywdzeni.

Jaki był cel spotkania? W połowie lat dziewięćdziesiątych decyzją ówczesnego Sejmu obniżono górnikom wysokość emerytur o 50 procent. Z kolei w marcu 2015 roku weszła w życie ustawa o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która daje możliwość ponownego przeliczenia świadczeń emerytalnych. Niestety, część dokumentacji została zniszczona, a górnicy nie posiadają dokumentów poświadczających ich zarobki. To powód, dla którego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie dokonał korzystnego dla nich przeliczenia. Górnicy zwrócili się z tą sprawą do Sądu Okręgowego w Świdnicy, który również odmówił wydania decyzji o ponownym przeliczeniu świadczeń, ze względu na brak dokumentów.
 
Jak informował obecny na spotkaniu mecenas z Górnego Śląska, skompletowanie tej dokumentacji może być bardzo trudne. Zgodnie z obowiązującymi dawniej przepisami  dokumentacja płacowa została zniszczona. Dostępne są jedynie dokumenty osobowe, które jednak nie zawierającą wielu informacji, m.in o zarobkach czy dodatkach. Sąd nie może zatem nakazać ponowne przeliczenie świadczenia. 
 
Obecni na spotkaniu posłanka Katarzyna Mrzygłocka oraz prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zadeklarowali pomoc dla górników w odzyskiwaniu wymaganych dokumentów. Tylko w sytuacji gdy górnicy skompletują dokumenty potwierdzające wysokość pobieranego wynagrodzenia - będzie możliwe ponowne przeliczenie świadczenia. 

 

 

wb

foto:użyczone

 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno