Galeria Victoria w ekologicznej odsłonie
Jak ważne jest zwrócenie uwagi na ekologię, przekonujemy się coraz częściej. Naukowcy i ekolodzy alarmują, że zmiany klimatu odczujemy już za chwilę. 
Promowanie przez Galerię Victorię idei Stop Plastik to wyjątkowe wydarzenie, bo łamie stereotypy o funkcjach centrum handlowego i to kolejny dowód, że Wałbrzych jest w ekologicznej awangardzie. Warsztaty dla najmłodszych i tych starszych, warsztaty z upcyklingu, zabawy, gry, edukacja, rozmowy, prezentacje – to wszystko miało miejsce 18 maja w Centrum Handlowym Galeria Victoria.

 
– Czy Galeria Victoria to dobre miejsce na event ekologiczny? Moim zdaniem doskonałe. Naprawdę wiele osób, przez długi czas – zwłaszcza w soboty – spędza czas w centrum handlowym, dlaczego nie wykorzystać tego czasu, skupić uwagę odwiedzających to miejsce i w atrakcyjnej formie poruszyć bardzo ważne tematy, a co nich na pewno należy ekologia? – mówi Aldona Ziółkowska-Bielewicz, organizatorka eventu i prezes Hornet4, do którego należy projekt Ekopraktyczni.pl – Przepracowaliśmy w sobotę wiele godzin z dziećmi i dorosłymi na warsztatach z upcyklingu, które udowadniają, że z teoretycznych odpadów można stworzyć nowe praktyczne rzeczy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się na przykład torby z T-shirt’ów, które wspólnie tworzyliśmy i ozdabialiśmy. To była doskonała zabawa, a torby były od razu używane w czasie zakupów. A to tylko jeden z licznych punktów programu ekologicznej soboty w Galerii.


 
Galeria Victoria wpisała się w akcję Stop-Plastik, którą zainicjował w Wałbrzychu prezydent miasta, Roman Szełemej i w czasie eventu również przypomniał mieszkańcom jaki jest cel tej akcji – ograniczenie ilości zużywanego plastiku, ekologiczne praktyki na co dzień i dbanie o naszą planetę troszcząc się o najbliższe nam otoczenie.

Jak wprowadzić w naszą codzienność te praktyki wyjaśniała w czasie kilku rozmów dr Małgorzata Beślerzewska, redaktorka naczelna Ekopraktyczni.pl. W galerii gościli ponadto stylistka mody Estera Grabarczyk( projekt słowiański jedwab) , której pierwsza kolekcja mody była wykonane z materiałów z recyklingu. A stylistka Urszula Nowicka 
zorganizowała pokaz mody z odzieży  z odzysku. Przedstawiciele Fundacji Dzika Nadzieja opowiadali o ratowaniu dzikich zwierząt w Wałbrzychu a Fundacja Eko patrol Dolny Śląsk edukował o smogu. 
 
Mieliśmy także okazję dowiedzieć się czym zastąpić plastik i jak go przetwarzać, a to na stoisku Kids Tech między innymi dzięki drukarkom 3D. Na warsztatach z mody upcyklingowej nabywaliśmy praktycznych umiejętności nadawania drugiego życia naszej odzieży. Było też stoisko z tradycyjnymi wyrobami spożywczymi od Bacówki. Nie zabrakło konkursów i gier, w których nagrodami były prezenty od najemców z Galerii Victoria. 
Wałbrzych jako pierwszy w Polsce rozpoczął akcję Stop Plastik. Wałbrzyska Galeria Victoria, prawdopodobnie jako pierwsza w kraju, zorganizowała event promujący rozsądną konsumpcję. Jesteśmy ekologiczną awangardą w skali kraju. 


opr. kat
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno