Jak głosować ?

Już w najbliższą niedzielę 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak zagłosować, żeby nasz głos był ważny?

Głosować w najbliższą niedzielę może każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat i cieszy się pełnią praw wyborczych. Gdy głosujemy w miejscu stałego zameldowania nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych formalności, jedynie mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. 
 
Jak głosować by oddać ważny głos? Głosujemy na listę kandydatów stawiając znak X. Oznacza to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki znajdującej się przy nazwisku wybranego przez nas kandydata. Pamiętajmy - głosujemy tylko na jednego kandydata i tylko na jedną listę. 
 
Jeśli w obrębie tej samej listy postawimy kilka krzyżyków przy kilku kandydatach, to głos będzie przypisany osobie na najwyższym miejscu na liście. Z kolei gdy postawimy kilka krzyżyków przy nazwiskach kandydatów z różnych list - nasz głos będzie nieważny. 
 
- U dołu karty do głosowania będzie informacja o tym jak głosować. Niezależnie od tego, informacje będą wywieszone w lokalu wyborczym. Odpowiednich informacji udzieli nam również przewodniczący lub członek Obwodowej Komisji Wyborczej. Pamiętać należy o tym, żeby głos oddawać rozważnie, dlatego że druga karta nie będzie wydana. Bez względu na to jaką przyczynę podamy, Obwodowa Komisja Wyborcza nie wyda nam drugiej karty do głosowania – wyjaśnia drugi komisarz wyborczy w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Wałbrzychu, Sebastian Kowalski.
 
Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. O czym jeszcze należy pamiętać?
 
- Jeśli w trakcie głosowania zauważymy naruszenia prawa wyborczego, jak np. namawianie kogoś do głosowania, płacenie za określony głos, wówczas należy o takich naruszeniach zawiadomić policję - mówi Sebastian Kowalski.
 
wb
foto:walbrzych24.com
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno