Odsłonili pomnik Rittera

Gwarkowie z Wałbrzycha i Freiberga odsłonili odrestaurowany pomnik dr Paula Rittera. Uroczystość została urozmaicona występem górniczych chórów z obu miast. 

Popiersie oraz dwie wazy stanęły przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu. Wykonano je  z radkowskiego piaskowca - wcześniejsze były zrobione z brązu ale zostały przetopione prawdopodobnie pod koniec II wojny światowej. 
 
Paul Ritter (1843-1905) był jednym z najbardziej zaufanych współpracowników i pełnomocnikiem Hansa Heinricha XI, a od 1881 roku dyrektorem generalnym dóbr książęcych na Dolnym Śląsku. 
 
- Jak się czyta życiorys, to był osobą bardzo przebojową, oddaną działalności społecznej, związkowej, jak również prawniczej. Wiele zrobił dla wałbrzyskiego górnictwa. Budujący ten pomnik, chcieli byśmy o nim usłyszeli. Chcieliśmy pokazać, że po tylu latach niebytności tego pomnika, wygląda tak jak wygląda. Miło popatrzeć. - mówi  były górnik Józef Kamiński. 
 
Inicjatorem odbudowy pomnika było Stowarzyszenie Górnicza Pamięć oraz członkowie Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu.
 
Szacunkowy koszt wykonania popiersia i waz określono na 18 tys. zł
 
 
pm
foto:WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno