Dni Bezpiecznego Internetu

Do Wałbrzycha znów zawitali specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa by podczas dwudniowej konferencji rozmawiać o zagrożeniach czyhających w zakamarkach Internetu.

Wyświetl galerię 1/15
Dawniej, gdy Internet był stosunkowo powolną i nie tak popularną formą komunikowania się i zdobywania informacji największe zagrożenia, na jakie można było natrafić to wirusy komputerowe niszczące dane, lub blokujące komputer. Obecnie wraz z rozwojem sieci społecznościowych pojawiły się zupełnie nowe zagrożenia. Przestępstwa w sieci, zwłaszcza te dotyczace spraw finansowych dokonywane są w dużo większym wymiarze niż w świecie realnym. Obserwuje się też niepokojące zjawiska dotyczące zachowań młodzieży nadużywającej nowoczesnych technologii. Między innymi o tym rozmawiano podczas Dni Bezpiecznego Internetu w Wałbrzychu.
 
- Potrzeba takiej konferencji wynika z faktu, że pojawiają się nowe zagrożenia. Słyszymy o coraz nowszych przypadkach wśród dzieci, młodzieży szkolnej a nawet osób dorosłych, które nie potrafią funkcjonowac w normalnym środowisku. Media wciągnęły, zastępują im przyjaźnie, lekarza, zastępują zdrowy sen i odpoczynek. Całe dnie spędzane przed ekranem i niemożność uczestniczenia w zwykłym życiu powodują, że chemy to zmienić i zbadać tę sytuację - mówi Ewa Dziubak, koordynator wałbrzyskiego zespołu ds. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. 
 
Prelegenci omawiali różnego rodzaju zagrożenia, jednak ich wachlarz jest tak szeroki, że nie sposób wyczerpać jakiegokolwiek tematu nawet podczas dwudniowej konferecji. Dlatego tego typu wydarzeń i spotkań jest coraz więcej.
 
- Najczęściej mamy do czyniania z uzależnieniami od gier komputerowych. Konsekwencją owych uzależnień jest totalna alienacja dzieci w sieci a także dorosłych. W Japonii mamy prawie dwa miliony takich przypadków. W Polsce też jest ich coraz więcej ale my ich nie ujawniamy. To często są dzieci osób będących na świeczniku bo mają kasę. Następnie mamy też zagrożenia zdrowia fizycznego i psychicznego. Teraz mamy takie małe urządzenie w postaci smartfona, które ma duży, negatywny wpływ na dziecko, na jego mózg, psychikę czyli zachowania i relacje - mówi prof. Józef Bednarek z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.
 
 
Wraz z pojawianiem się nowych zagrożeń i form cyberprzestępczości, organy ścigania muszą opracowywać nowe formy ścigania przestępców. Nie ułatwia im tego prawo, które nie zawsze jest na bieżąco aktualizowane pod względem zmian technologicznych.
 
- Dostrzegamy pewne luki, prawo nigdy nie nadąża za tym, co robią przestępcy. Stąd tak potrzebne są wszelkiego rodzaju inicjatywy i zwracanie się o opinie prawne do osób zajmujących się zwalczaniem tego rodzaju przestępczości. Pytania jakie widzą zagrożenia to kroki, które są mile widziane zarówno wśród policjantów jak i innych osób zajmujących się bezpieczeństwem w sieci - mówi podinsp. Przemysław Szydłowski, naczelnik wydziału ds. walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.
 
Takim organem w Wałbrzychu ma być powołany w ubiegłym roku Zespół ds. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni działający przy Prezydencie Miasta Wałbrzycha. Jak na razie po kilku miesiącach funkcjonowania nie wypracowano jeszcze żadnych konkretnych wniosków, które można byłoby przekazać ustawodawcom, ponieważ zespół jest nadal na etapie przygotowywania badań środowisk młodzieżowych pod kątem zagrożeń w sieci.
 
- Jesteśmy na etapie diagnozowania w poszczególnych placówkach edukacyjnych i wychowawczych. Przygotowujemy ankiety do diagnozowania uczniów na każdym poziomie edukacyjnym. Zespół jest młody. Musimy pozyskać odpowiednie narzędzia do takich badań, stąd też takie konferencje i warsztaty ze specjalistami. Będziemy z tymi narzędziami wchodzili do szkół od września - mówi Ewa Dziubak.
 
Wiele się mówi o cyberzagrożeniach i ich zwalczaniu a tymczasem fałszywe ogłoszenie towarzyskie pani Ilony, o którym informowaliśmy ponad miesiąc temu nadal wisi na wirtualnej tablicy ogłoszeń, mimo wielu interwencji poszkodowanej zarówno na policji jak i u administratora strony. Chociażby ten przykład pokazuje jak wiele jeszcze należy zmienić w polskim prawie by ustrzec się przed podobnymi przypadkami.
 
plr
foto: K. Żarkowski
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno