Próbowali oszukać seniora na 65 tys. zł - senior był sprytniejszy

Oszuści podający się za policjantów próbowali wyłudzić od jednego z mieszkańców dzielnicy Podzamcze 65 tysięcy złotych. Czujny 72-latek powiadomił jednak o wszystkim policję i nie dał się oszukać.

Jak wynika z informacji policji, 72-latek odebrał telefon od mężczyzny, który udawał policjanta wałbrzyskiej komendy i zażądał od niego przekazania gotówki potrzebnej do rzekomo prowadzonej przez niego sprawy. Czujny mężczyzna nie dał się jednak wciągnąć w dalsza dyskusję i powiadomił policję.
 
Pamiętajmy, że przestępcy najczęściej dzwonią do osób starszych podając się np. za policjanta. Podają wymyślony numer legitymacji służbowej, dane personalne, często mają nawet podrobioną odznakę. Zazwyczaj informują  osoby starsze o tym, że pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki.
 
Kilkakrotnie dzwonią pod różnymi nazwiskami, w taki sposób, aby wciągnąć ofiarę w swoją grę. Ostatecznie proszą o przekazanie pieniędzy w wyznaczonym czasie i miejscu, najlepiej takim, w którym nie będzie monitoringu. Informują poszkodowanego, że kiedy prawdziwego oszusta uda się złapać, pieniądze zostaną mu oddane. Tak jednak się nie dzieje. Oszuści znikają z pieniędzmi, a ofiary pozostają bez swoich oszczędności.
 
- Nie wypłacajmy gotówki,  jeżeli mamy podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści,
- Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może nas uchronić przed utratą  oszczędności,
- Rozmawiajmy na tego typu tematy z rodziną i informujmy swoich bliskich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy,
- Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne jest, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić sprawę pod numer alarmowy 112.
 
wb
foto:ilustracyjne
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno