Pamięć o wałbrzyskich górnikach

"Górnicza Pamięć" to najnowsza książka Stanisława Luchowskiego, opisująca historię wałbrzyskiego górnictwa od czasów powojennych. Premiera wydawnictwa odbyła się w Starej Kopalni.

Stanisław Luchowski z wykształcenia inżynier elektryk, z zamiłowania literat. Ma na swoim koncie zarówno książki dokumentalne, opisujące pracę w przemyśle wydobywczym jak i kilka powieści. O czym jest jego najnowsza propozycja?
 
- Ta książka opisuje dzieje ludzi związanych z górnictwem w okresie powojennym. Wcześniej odsłanialiśmy pomnik Paula Rittera, nawiązując do tradycji i historii a tym razem chodzi nam o teraźniejszość. W książce mamy opisane dzieje górników w tym ostatniego dyrektora Dolnośląskiego Zjednoczenia Przemysłu Wydobywczego Zdziaława Polaka. Pojawia się także pan prezydent Roman Szełemej. To cała historia od czasów powojennych do zamknięcia ostatnich kopalń - mówi Stanisław Zubalski, prezes Stowarzyszenia Górnicza Pamięć KWK Wałbrzych.
 
 
Autor przez większą część zawodowego życia związany był z kopalnią "Bogdanka". Co sprawiło, że postanowił opisać historię wałbrzyskiego górnictwa?
 
- Wspaniali ludzie, moja nostalgia górnicza, chciałem opowiedzieć o ludziach, którzy nie są już czynni zawodowo ale bardzo przeżywają każdą uroczystość. Ja się bardzo dobrze czuję w towarzystwie górników wałbrzyskich. Zebrałem wszystkie historie i opisałem. Mam nadzieję, że ci ludzie zasłużyli na taką pamięć - mówi Stanisław Luchowski.
 
 
Choć jest to literatura dokumentalna to jednak wiele historii opowiedzianych jest z literackim rozmachem. To relacje osób, które żyły i pracowały w Wałbrzychu przez wiele lat. Autor nie skupił się wyłącznie na suchych faktach, bo wiele miejsca poświęca ich przeżyciom, relacjom międzyludzkim i emocjom, jakie towarzyszyły na przykład podczas pierwszego zjazdu pod ziemię. Kogo powinna zainteresować ta książka?
 
- Powinni przeczytać ją wszyscy mieszkańcy tej ziemi. Jest to hołd dla tutejszych górników. Górnictwo istniało tu ponad 500 lat. Ja opisałem czasy powojenne do lat współczesnych i chociaż górnictwa już nie ma to nostalgia wraca, wspomnienia wracają i warto je zachować na długie lata - dodaje Luchowski.
 
 
Książkę będzie można znaleźć w zasobach naszej biblioteki, zapewne znajdzie się też egzemplarz w czytelni Sztygarówki w Starej Kopalni a zainteresowani zakupem powinni odwiedzić stronę internetową autora, gdzie wkrótce pojawią się informacje dotyczące dystybucji.
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno