Japonia w Zamku Książ

Pokaz kolekcji mody japońskiego projektanta Usaburo Sato to tylko jeden z wielu powodów, dla których warto odwiedzić Książ 8 czerwca. Będzie to też doskonała okazja by szerzej zapoznać się z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni.

Usaburo Sato, projektant i twórca marki Usaato, 8 czerwca w ramach wydarzenia "Japonia w Zamku Książ" zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję po raz pierwszy w Polsce. Ekologiczne wyroby Usaato to nie tylko ubrania, to filozofia życia. Pokaz mody to tylko jedna z atrakcji „Japonii Książu”. 
 
 
Koncepcja Usaato została stworzona troskliwymi rękami Tajów. Tkaniny wykonane są z wysokiej jakości bawełny, konopi i jedwabiu przy użyciu naturalnych barwników z roślin i owoców. Z tak wytworzonych za pomocą tradycyjnej maszyny tkackiej tkanin szyta jest odzież USAATO. 
 
 
Usaburo Sato urodził się w Hokkaido w 1948 roku. Pracował jako projektant z firmami w Japonii, zanim przeniósł się do Waszyngtonu, a następnie do Brukseli, gdzie projektował haute couture. Później wędrował po Azji w poszukiwaniu specjalnych tkanin. Po odkryciu rodzimych tkanin Tajlandii przeniósł się do Chiang Mai w 1996 r. Do wytwarzaj ubrania, w których oddycha się życiem za pomocą ręcznie tkanych tkanin wykonanych z naturalnie barwionej, ręcznie przędzionej nici. Te ubrania są wysyłane tylko do sklepu w Kioto pod etykietą Usaato i sprzedawane na wystawach 460 razy w roku w 150 różnych miejscach w Japonii oraz na świecie.
 
 
Zapraszamy do celebrowania w Książu 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji: orientalną dekorację dziedzińca, pokaz mody Usaburo Sato, warsztaty kaligrafii, historia o drzewkach bonsai, specjalne zwiedzanie, a na koniec wieczoru ucztę sushi z ceremonią picia herbaty. 
 
PROGRAM WYDARZEŃ:
Na Dziedzińcu Honorowym (wstęp wolny):
godz. 12:00 - 15:00 - Spotkanie z gejszą - planujecie wizytę w zamku? Z pewnością w tych godzinach spotkacie spacerującą po dziedzińcu gejszę. Zobaczcie jak wygląda jej niezwykły ubiór i uwiecznijcie to na wspólnym zdjęciu! 
 
godz. 14:00 - 15:00 - Pokaz mody Usaburo Sato z muzyką na żywo.  To nasza specjalna atrakcja -  przygotujcie się na pokaz mody jednego z największych współczesnych japońskich projektantów mody, tworzącego na trzech kontynentach, Usaburo Sato. Ekologiczny pokaz odbędzie się przy tradycyjnej muzyce z Kraju Kwitnącej Wiśni z elementami tańca. 
 
godz. 15:00 - 15:30 - W świecie bonsai -Sławny polski bonzaista, Piotr Czerniachowski  przygotuje wspaniałą ekspozycję drzew bonsai na zamkowym dziedzińcu i opowie o nich naszym gościom. Jak jest filozofia miniaturowych drzewek? Dlaczego pokochała je nie tylko Japonia, ale duża cześć Azji? Usłyszymy już 8 czerwca w Zamku Książ.
 
Wnętrza zamku (wstęp wolny, wymagane zapisy):
Warsztaty kaligrafii - godz. 11:00, 12:30, 15:00, dla wszystkich powyżej 9 roku życia.
Warsztaty poprowadzi licencjonowana nauczycielka z Japonii-Yumi Sato. Japońska kaligrafia składa się z trzech kategorii zapisu: kanji, katakana, hiragana. Na zajęciach napiszemy imię i ulubione słowo w hiraganie. Pod koniec warsztatów wypróbujmy też zapis w kanji. Kaligrafia to jedna z metod sztuki kontemplacji i relaksu.
Czas trwania: ok 45-60 minut.
Wymagane są zapisy na maila lub telefonicznie: edukacja@bwa.walbrzych.pl. 74 665 62 62.
Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!  
 
Warsztaty origami dla dzieci - godz. 11:00, 12:30, 15:00.
Choć pierwotnie sztukę artystycznego składania papieru zaczęto uprawiać w Chinach, to właśnie w Japonii zaczęto ją rozwijać szczególnie mocno. Zapraszamy najmłodszych na przekraczanie granic wyobraźni, tworzenie czegoś, z niczego - trudno o bardziej rozwijające zajęcia!  Czas trwania: 60 minut, zapraszamy dzieci.
Wymagane są zapisy na maila lub telefonicznie:  edukacja@bwa.walbrzych.pl, 74 665 62 62.
Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!  
 
Atrakcja dodatkowe - płatne: 
Japonia w Książu - specjalne zwiedzanie - Podczas zwiedzania z Matuszem Myktyszynem specjalnie opracowaną trasą, goście zamku będą mogli odkryć nie tylko fascynujące dzieje rodu Hochbergów, ale również historię ich związków z Japonią i szeroko pojętym orientem. Szczególny nacisk zostanie położony na opowieść o hrabim Fritzu von Hochberg, który na początku XX wieku przebywał w Japonii jako attache oraz był twórcą m.in ogrodów japońskich we Wrocławiu, w Iłowej oraz w wałbrzyskiej palmiarni. To jedyna taka okazja - Mateusz Myktyszyn słynie z ogromnej wiedzy dotyczącej rodu Hochbergów, a więc familli panującej na zamku przez prawie 400 lat. Będziecie mogli zadać mu wszystkie pytania. 
Godziny i język zwiedzania: godz. 10:30 - język angielski, godz.15:00 - język polski      
Czas zwiedzania: ok. 90 minut.
Ceny biletów: 35 zł/ bilet normalny, 25 zł/bilet ulgowy.
Zakup biletów: Bilety można zakupić poprzez internetowy system sprzedaży: bilety.ksiaz.walbrzych.pl oraz w kasach biletowych w godzinach otwarcia zamku.
Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!
 
Uczta sushi z ceremonią parzenia herbaty - Po raz pierwszy w Książu przeżyjemy prawdziwą kulinarną podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. To właśnie kuchnia japońska jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie - rozkoszujcie się nią w wyjątkowym miejscu, w wyjątkowym dniu. Japońskie dania są oparte głównie na kilku składnikach, zawsze najwyższej jakości: świeżych rybach oraz owocach i warzywach. Czy znacie smaki takich używanych przez nich przypraw jak wasabi, imbir, ocet ryżowy, mirin (słodkie wino do gotowania) czy sosów: shoyu i tamari, oraz gomashio (przyprawę z czarnego sezamu i soli)?
 
Kuchnia japońska to nie tylko bogactwo smaków, ale również wyjątkowa filozofia. Właśnie ten wieczór zostanie wzbogacony o ceremonię parzenia herbaty. Wszystko przy akompaniamencie japońskiej muzyki oraz w towarzystwie japońskich gości.
Czas: 3 godziny. Liczba miejsc ograniczona! 
Ceny biletów: 180 zł/ bilet dla 1 osoby, 330 zł/bilet dla 2 osób. 
Zakup biletów: Bilety można zakupić poprzez internetowy system sprzedaży: bilety.ksiaz.walbrzych.pl oraz w kasach biletowych w godzinach otwarcia zamku.
Oprawa gastronomiczna wydarzenia: MAMYTO Sushi
 
Sponsorami wydarzenia są wałbrzyska fabryka Toyota Motor Manufacturing Poland oraz NSK Steering System Europe (Polska). 
 
 
opr.plr
foto: użyczone / Zamek Książ w Wałbrzychu
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno