Most w Zagórzu - otwarcie już w sierpniu

Nowa betonowa kładka znów połączyła brzegi Jeziora Bystrzyckiego. Pierwsi turyści będą mogli nią przejść w sierpniu. Na ukończeniu jest także centrum turystyczne.

Wyświetl galerię 1/6
Nowa kładka o długości 120 metrów oparta o trzy podpory wisi już nad taflą jeziora. Nie jest jeszcze w pełni ukończona. Co zostało do zrobienia?
 
- W ciągu dwóch dni przestrzenie między elementami zostaną zalane betonem. W ciągu tygodnia ma nastąpić sprężenie. Ona będzie lekko wygięta bo konstrukcja działa jak odwrócone sklepienie. Do wykończenia pozostaną jeszcze barierki oraz pojawią się trzy ławki w miejscach, gdzie kładka jest poszerzona. Przy hotelu będą schody i tam również będzie można usiąść, odpocząć i podziwiać jezioro - mówi wójt gminy Walim Adam Hausman.
 
 
Ta inwestycja ma spore znaczenie dla turystyki w gminie Walim. O tym, że była potrzeba stworzenia w tym miejscu przeprawy świadczy fakt, że pierwsza pojawiła się już wiele lat temu.
 
- To jest trzecie życie kładki. Pierwsza w latach 50-tych zbudowana była z pustych beczek i desek. Później w latach 60-tych wybudowano kładkę, która była tu do niedawna ale jej stan techniczny był niezadowalający i musiała zostać rozebrana. Teraz będzie nowa. Gwarancja obejmuje wprawdzie około 60 miesięcy ale mamy zapewnienia, ze powinna wytrzymać około stu lat - twierdzi wójt Hausman.
 
 
Otwarcie planowane jest na połowę sierpnia. Równocześnie, nieopodal powstaje centrum turystyczne z kolejną ciekawą atrakcją - wielkim akwarium.
 
- Od wczoraj miał już trwać montaż biotopu, czyli wszystkiego co będzie żyło w tym akwarium, wypełnienie wodą, nasadzenia roślinnością, która występuje naturalnie w tym jeziorze. Za około dwa tygodnie wpuszczone będą ryby. W tej chwili praktycznie trwa już "ewakuacja" placu budowy - dodaje Adam Hausman.
 
 
Cała inwestycja kosztowała około 13,5 miliona złotych brutto z czego około 7 milionów pochodzi z dofinansowania z Aglomeracji Wałbrzyskiej. Poza wspomnianymi atrakcjami w projekcie znalazło się także stworzenie sali multimedialnej w Zamku Grodno, która zostanie otwarta jeszcze w tym miesiącu.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno