Ubezpieczenia społeczne: po co i dla kogo?

,,Ubezpieczenia społeczne. Lekcja historii. Potrzeba przyszłości” - konferencję edukacyjną pod takim hasłem zorganizował w Starej Kopalni wałbrzyski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym rozmawiano?

Główny cel konferencji to edukacja na temat ubezpieczeń społecznych. Świadomość ubezpieczeniowa w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna,  szczególnie dla młodego pokolenia, które dopiero wchodzi na rynek pracy.  Dlaczego? 
 
- ZUS ma statutowe zadanie popularyzacji wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Zadanie to nie zostało doprecyzowane i ZUS ma możliwość realizowania go w bardzo różnorodny sposób. To co jest bardzo istotne, to wyniki badań, które przeprowadziliśmy na grupie Polaków, i z których wynika, że wiedza o ubezpieczeniach społecznych jest znikoma. Problem w tym, że przez to, że tej wiedzy nie mamy czasem wykluczamy się z tych ubezpieczeń. Dlatego realizujemy projekty w szkołach i na uczelniach, których celem jest przybliżenie wiedzy na temat tego czym są ubezpieczenia społeczne  – tłumaczy Barbara Owsiak z gabinetu prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 
 
 
W konferencji wzięli udział dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie. Zorganizowanie konferencji wiąże się z misją edukacyjną ZUS, który realizuje projekty edukacyjne, m.in ,,Projekt z ZUS” w szkołach podstawowych i ,,Lekcje z ZUS” w szkołach ponadpodstawowych.  
 
- Konferencja naukowa jest poświęcona ubezpieczeniom społecznym w kontekście przeszłości i wyzwań przyszłości. Znajdujemy się w wyjątkowym miejscu. Wałbrzych słynął ze świadczeń dla górników. Będziemy też mówić o zabezpieczeniach społecznych, które w XIX wieku proponowała rodzina Hochbergów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pokolenia, które niedługo będzie wchodziło na rynek pracy, chcemy również mówić o ubezpieczeniach społecznych jako świadomym wyborze na przyszłość - mówi dyrektor Oddziału ZUS w Wałbrzychu Beata Dyko.
 
 
Wiele osób kojarzy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie z emeryturami, a to z pewnością nie jedyne świadczenia, którymi ZUS się zajmuje. 
 
- Ubezpieczenia społeczne towarzyszą nam praktycznie od momentu narodzin, aż po kres naszego życia. Wiele osób z młodego pokolenia kojarzy ZUS tylko i wyłącznie z emeryturą, a trzeba pamiętać, że przez całe życie korzystamy ze świadczeń krótko terminowych: zasiłki chorobowe, macierzyńskie, wypadkowe. ZUS, nasz oddział, wypłaca świadczeniobiorcom prawie 6 miliardów świadczeń rocznie  – wyjaśnia dyrektor wałbrzyskiego Oddziału ZUS.
 
 
Miejsce organizacji konferencji jest nieprzypadkowe: Stara Kopalnia. Centrum Nauki i Sztuki. Górnicy, którzy pracowali w tym miejscu już na początku XX wieku byli objęci różnymi formami zabezpieczenia społecznego. Podczas konferencji nadarzyła się też okazja do wysłuchania wykładów na temat historii ubezpieczeń społecznych. 
 
W.Blicharz
foto:P.Tokarski
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno