Strafa Sztuki w Jedlinie Zdrój
Zapraszamy do Jedliny Zdroju do Strefy Sztuki - to już w najbliższy weekend. W Jedlinie już w piątek wystapi między innymi Jan Peszek. 
 
 
Program:
 
Piątek 14 czerwca
 
18:00 - fabryka porcelany Lapp (dawna Zofiówka)
JAN PESZEK SOLO Bogusław Schaeffer: Scenariusz dla nieistniejącego,
lecz możliwego aktora instrumentalnego 1963
20:00 - pawilon zdrojowy
KLASYKA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
Beethoven: Sonata księżycowa
Brahms: Sonata f-moll
Hindemith: Trauermusik
Robert Bachara altówka
Wioletta Fluda fortepiano

 
Sobota 15 czerwca
 
10:00 - spacer romantyczny
do kościoła św. Anny (1593) w Olszyńcu - start z parkingu
ul. Piastowska / Akacjowa
11:00 - Olszyniec kościół św. Anny
MINI KONCERT Robert Bachara skrzypce
Johann Sebastian Bach: Sonata g-moll
Johann Sebastian Bach: Ciaccona d-moll
Heinrich Ignaz Franz von Biber: Passacaglia
19:00 - Pałac Jedlinka sala balowa
CAPELLA CRACOVIENSIS QUINTET
Johannes Brahms - Kwintet klarnetowy h-moll
Oscar Argüelles klarnet Zofia Wojniakiewicz Beata Nawrocka
skrzypce Mariusz Grochowski altówka Konrad Górka wiolonczela
20:30 - pawilon zdrojowy (lub plac zdrojowy w zależności od pogody)
CAPELLA CRACOVIENSIS QUINTET
Wolfgang Amadeus Mozart: Kwintet D-dur
Zofia Wojniakiewicz Beata Nawrocka skrzypce
Mariusz Grochowski Robert Bachara altówka
Konrad Górka wiolonczela
 
 
Niedziela 16 czerwca

17:00 - kamieniołom, ul. Wałbrzyska / przy złej pogodzie Pawilon Zdrojowy
f l a s h m o b
MUZYKA I LITERATURA
Berg Wagner Weinberg Szymanowski - pieśni
Marzena Lubaszka sopran Sławomir Cierpik fortepian
Pogodę ducha wytwarza tylko stary, uformowany świat - nigdy świat, który dopiero się staje. Joseph Roth. A więc stary, uformowany, wartościowy świat - cywilizacja - kodeks ułożony z symboli - dzieła zakorzenione w dziedzictwie Europy - fundamenty naszej pamięci, nasze korzenie. Szymanowski, Weinberg, Wagner.
Wznosimy się ponad stereotypy, ponad etykiety, którymi ignorancja okleja ludzi, dzieła, style, epoki. Oto FLASHMOB, który może zmienić życie.
19:00 - pawilon zdrojowy
MARCIN MASECKI solo
Ludwig van Beethoven:
trzy ostatnie sonaty fortepianowe
 
imprezy towarzyszące
wystawa: ceramika Ryszard Klimas
14-16.06 - pawilon zdrojowy 16:00-20:00
wystawa plenerowa: przysiadam na snu krawędzi
Barbara M. Malinowska Mirosław Maciejewski
malarstwo i biżuteria artystyczna
15 & 16.06 - Park Zdrojowy 14:30-18:00
warsztaty: rozwój wrażliwości i wyobraźni poprzez proces tworzenia
Barbara M. Malinowska
15.06 - Restauracja Ciekawa 15:00-16:00
dla osób w każdym wieku ‒ ilość miejsc ograniczona

Sztuka cywilizuje, edukuje emocjonalnie, rozwija wyobraźnię, otwiera umysły pokazując, że każdą opowieść można snuć na wiele różnych sposobów. Że każde dzieło można wykonać w różny sposób, że trawa namalowana przez artystę nie musi być zielona, że wiersz jest piękny nie ze względu na jego temat, że o wartości człowieka nie świadczy jego narodowość kolor skóry lub wyznanie. Trudno mówić o jakiejkolwiek tożsamości kulturowej, jeśli przy jej definiowaniu nie bierzemy pod uwagę sztuki. Tylko dzięki sztuce jesteśmy ludźmi. W dobie problemów społecznych sztuka staje się ruchem oporu przeciwko intelektualnej wulgarności naszych czasów. Sztuka łączy ludzi. Jest najnowocześniejszym - bo wolnym od ideologii - spoiwem społecznym i zaproszeniem do świadomego uczestniczenia, jako istoty obywatelstwa. Sztuka edukuje emocjonalnie, ponieważ dopuszcza różne interpretacje i w ten sposób pokazuje, że nie ma jednej prawdy. Dlatego osłabia nacjonalizm, rasizm, fundamentalizm religijny i wszelkie inne formy ksenofobii. Obecnie wiele energii i środków przeznacza się na rewitalizację ulic, budynków, parków. Błąd polega na tym, że koncentrujemy się wyłącznie na rewitalizacji sfery materialnej. Rewitalizacja powinna przede wszystkim dotyczyć infrastruktury społecznej. Najbardziej skutecznym instrumentem rewitalizacji infrastruktury społecznej jest sztuka, ponieważ jest ona pretekstem do tego, aby ludzie byli razem - wychodzili z domu, spotykali się, robili wspólnie trudne rzeczy, przeżywali wspólnie podobne emocje i przez to utrzymywali kontakt mentalny ze światem. Sztuka tworzy sieci łączności kulturowej - znajomość tych samych arcydzieł łączy ludzi, pomaga znaleźć wspólny język. Istotną platformą międzynarodowej komunikacji są klasyczne dziedziny sztuki: malarstwo sztalugowe, muzyka klasyczna, teatr, sztuka współczesna. Sztuka to ruch oporu przeciwko ignorancji, stereotypom, stagnacji. Sztuka to dialog z drugim człowiekiem, prowadzony z artystycznego punktu widzenia. Sztuka pozytywnie zmienia codzienne życie ludzi, jest silnym katalizatorem tworzenia infrastruktury społecznej. Robimy więc to, co uważamy za ważne, znaczące i rokujące jako zjawisko trwałe. Nie reklamujemy i nie sprzedajemy, ale komunikujemy się z publicznością. Ponieważ sztuka generuje wartościowy system powiązań społeczno-gospodarczych. Dołącz do nas - w przeciwnym razie to, o czym marzysz, nigdy się tutaj nie wydarzy. Oby burzliwe tchnienie sztuki wzniecało ogień Humanizmu i Oświecenia. Oby wrażliwość, zaufanie, kreatywność i walka z ignorancją były naszymi podstawowymi wartościami, a otwartość umysłu codziennym obowiązkiem. (

opr. kat

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno