Menu

Festiwal rzemiosła Targira-Art już jutro

Świebodzice po raz kolejny będą gościć mistrzów rzemiosła artystycznego. Już 14 czerwca rozpoczyna się IX Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira-art. Targira-ART to doskonała okazja do zapoznania się z twórczością polskich artystów i rzemieślników. Na miejscu będzie można zakupić lub zamówić u nich rozmaite dzieła sztuki. Ponadto odbędą się liczne prelekcje, wystawy, warsztaty artystyczne i przejazd specjalnym pociągiem. 

Festiwal rzemiosła Targira-Art już jutro
Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Pociąg do polskiej sztuki”. Z okazji wydarzenia wydany zostanie m. in. specjalny kolejowy bilet kolekcjonerski, certyfikat pasażera pociągu specjalnego oraz kolekcjonerskie znaczki pocztowe nawiązujące do tematyki sztuki i kolei.  Koleje Dolnośląskie uruchomią swój najnowocześniejszy elektryczny tabor. Trasę Wrocław Gł. – Świebodzice pokona on w czasie poniżej 30 minut i będzie to najszybszy przejazd pociągu na tym odcinku.
 
- W ramach IX Festiwalu Targira organizujemy nowy projekt „Pociąg do polskiej sztuki” - polega on na tym, że przewieziemy bezpłatnie wszystkich miłośników sztuki i kolei z Wrocławia Głównego do Świebodzic. Odjazd nastąpi o godzinie 8:55 i potem przewieziemy transportem miejskim na halę, gdzie będą główne uroczystości. - mówi organizator festiwalu Targira, Janusz Kujat.
 
Co będziemy mogli zobaczyć na samym festiwalu?
 
- Jeżeli chodzi o rzemiosło artystyczne, to są mistrzowie rzemiosła w zakresie kowalstwa, jubilerstwa, witrażownictwa i zegarmistrzostwa. Uznane sławy, docenione za swoją dotychczasową działalność artystyczną. Jeżeli chodzi o sztukę, to możemy się pochwalić jeszcze większymi nazwiskami, ponieważ oprócz Kopery będzie Arkadiusz Dzielawski, któremu poświęcamy specjalną wystawę promocyjną. Będzie Jarosław Jaśnikowski, będzie Krzysztof Wiśniewski, Zbigniew Opolski i wiele, wiele ciekawych nazwisk. Może mniej znanych, ale malujących na bardzo wysokim poziomie.  - mówi organizator festiwalu Targira, Janusz Kujat.
 
Festiwal odbędzie się w hali Osir przy ul. Mieszka Starego 6 w Świebodzicach. Rozpocznie się 14 czerwca o godz 11:00 i potrwa do 16 czerwca. 
 
Program festiwalu
 
14 czerwca, piątek
 
godz. 11:00
otwarcie hali dla publiczności
rozpoczęcie konkursu „Art-Nobilium”
rozpoczęcie konkursu Grand Prix Targira-art. 2019
otwarcie "Plenerowej Akademii Sztuki"
w programie: warsztaty dla dzieci i młodzieży
 
godz. 13:00
uroczyste otwarcie Festiwalu
otwarcie wystawy głównej Piękno Szkła Pawła Borowskiego
otwarcie wystawy promocyjnej Tylko czas Arkadiusza Dzielawskiego
otwarcie wystawy historycznej Zegary kolejowe z Dolnego Śląska
/kuratorzy: Wojciech Magierski, Adam Mroziuk/
Na wystawie będą zaprezentowane zegary kolejowe, jakie powstały na Dolnym Śląsku m.in. unikalny kieszonkowy zegar kolejowy firmy Epnera za Srebrnej Góry, zegar G. Beckera oraz tzw. zegar matka firmy Arona ze Świdnicy.
rozstrzygnięcie konkursu „Art-Nobilium” oraz wręczenie nagród
 
godz. 17:00
zamknięcie pierwszego dnia Festiwalu
 
15 czerwca, sobota
 
godz. 8:25
Dworzec kolejowy Wrocław Główny inauguracja projektu Pociąg do Polskiej Sztuki – występ kolejowej orkiestry dętej, okolicznościowe przemówienia
 
godz. 8:55
odjazd Pociągu do Polskiej Sztuki z Wrocławia Gł. Wręczenia każdemu pasażerowi kolekcjonerskiego biletu kolejowego.
 
godz. 9:40
przyjazd pociągu do Świebodzic - uroczyste otwarcie zrewitalizowanego i obchody 150 urodzin dworca kolejowego
występ kolejowej orkiestry dętej na Placu Dworcowym
odsłonięcie pamiątkowej tablicy i smakowanie urodzinowych słodkich specjałów /specjalny tort/
 
godz. 10:00
otwarcie hali dla publiczności
 
godz. 10:00 — 10:30
przejazd gości i pasażerów Pociągu do Polskiej Sztuki do hali IX Festiwalu Targira-art. ul. Mieszka Starego 6 - wręczenie pasażerom Pociągu do Polskiej Sztuki specjalnych certyfikatów uczestnictwa w projekcie
 
godz. 10:50
uroczyste powitanie wszystkich uczestników Pociągu do Polskiej Sztuki - okolicznościowe wystąpienia wszystkich partnerów projektu i gości honorowych.
 
godz. 12:00
wykład pani Małgorzaty Ziewieckiej nt. Współcześni artyści dlaczego wart inwestować w ich sztukę
 
godz. 12:30
Znaczenie gospodarcze linii kolejowej Wrocław-Świebodzice — wykład pana Ireneusza Zyski
 
godz. 13:00
wykład i multimedialny pokaz Jarosława Jaśnikowskiego pt. Inspiracja i kolej. Jarosław Jaśnikowski to czołowy polski malarz nurtu Magicznego realizmu, u którego kolej jest źródłem inspiracji
 
godz. 13:45
występ artystyczny – muzyka klasyczna
 
godz. 14:10
spotkanie partnerów projektu Pociągu do Polskiej Sztuki z Panem Ministrem na Zielonej Sali
występ kolejowej orkiestry dętej przed halą gł. Festiwalu
 
godz. 15:15
wykład pana Oskara Olejnika pt. Sztuka i kolej
 
godz. 15:50
zegary w służbie kolei wykład pana Adama Mroziuka i pana Wojciecha Magierskiego
 
godz. 16:40
przejazd uczestników Pociągu do Polskiej Sztuki na dworzec w Świebodzicach
 
godz. 17:30
odjazd Pociągu do Polskiej Sztuki do Wrocławia
 
godz. 18:00
zamknięcie drugiego dnia Festiwalu
 
16 czerwca, niedziela
 
godz. 10:00
otwarcie hali dla publiczności godz. 10:30
projekcja tdw.tv Pałac Ciechanowice dolnośląska perła architektury.
 
godz. 11:30
projekcja filmowa prezentująca malarstwo Tomasza Alena Kopery 
 
godz. 12:10
 
spotkanie autorskie z panem Arkadiuszem Dzielawskim czołowym polskim malarzu
nurtu magicznego realizmu
 
godz. 13:00
spotkanie autorskie z Pawłem Borowskim – szkło artystyczne Paweł Borowskie to światowej sławy artysta tworzący w szkle. Prace wykonane w hucie Borowskich zdobią kolekcje m.in. J. Cartera,/ b. prezydenta USA/ Nicolasa Cage czy Whoopi Goldberg
 
godz. 15:30
zakończenie głosowania konkursu Grand Prix
 
godz. 17:00
rozstrzygnięcie konkursu Grand Prix
losowanie nagród dla publiczności
uroczyste zamknięcie IX Festiwalu Targira-art
 
red
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

 

targira  |   rzemioslo  |   art  |   sztuka  |   festiwal  |   wystawa  |   swiebodzice  |  

Kwietne auta promują Festiwal Kwiatów we Wrocławiu i w Pszczynie

Festiwal Młodzieży - budowanie relacji i nauka tolerancji

Spotkanie autorskie z Martą Abramowicz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij