PWSZ ma już 20 lat

Jubileusz 20-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu. Uroczystość odbyła się w Teatrze im. H. Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa ma już 20 lat.  Genezą jej powstania były liczne lokalne inicjatywy, dostrzegające skutki reformy administracyjnej m. in. likwidacji województwa wałbrzyskiego.
 
Droga, którą przemierzyła uczelnia w Wałbrzychu, rozpoczęła się 15 czerwca 1999 roku, kiedy to rozporządzeniem Rady Ministrów została powołana do życia - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu - publiczna autonomiczna szkoła wyższa, której misją była i jest działalność dydaktyczno-naukowa, organizacyjna, społeczno-kulturalna oraz sportowa. 
 
Na początku, kształcenie studentów realizowane było w ramach specjalności, aż do kluczowego momentu - września 2004 roku, kiedy to Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu wydało zgodę na ich przekształcenie w kierunki studiów. Dzisiaj PWSZ kształci na dziewięciu kierunkach studiów pierwszego stopnia (studia licencjackie i inżynierskie) oraz na dwóch kierunkach magisterskich i jak zapowiedział rektor - od 2020 roku oferta uczelni poszerzy się o kolejne, nowe, atrakcyjne dla młodych ludzi programy kształcenia. 
 
Nie zabrakło wspomnień o osobach, które w szczególny sposób już  zapisały się krótkiej, dwudziestoletniej historii. Ze szczególną atencją rektor przywołał postaci  pierwszego rektora uczelni, prof. dra hab. Czesława P. Dutki, śp. prof. dr hab. Elżbiety Lonc – rektor w latach 2008-2016, pierwszego długoletniego przewodniczącego Konwentu mgra inż. Henryka Gołębiewskiego oraz Romana Szełemeja, który funkcję przewodniczącego sprawował do 2018 r.. Nie zapomniano o działalności na rzecz PWSZ w Wałbrzychu długoletniego (1999-2018) kanclerza, mgra Jana Zwierki.
 
Prowadzenie kształcenia na kierunkach o profilu praktycznym zobowiązuje do wyposażania powierzchni dydaktycznych i ich unowocześniania. Starania PWSZ w Wałbrzychu kolejny raz zostały docenione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czego wyrazem było znalezienie się na liście 15-tu wyróżnionych państwowych wyższych szkół zawodowych w Polsce, w programie wsparcia kształcenia praktycznego, w ramach którego uczelnia dwukrotnie otrzymała milion złotych oraz ponad 15 mln złotych na przyszłe inwestycje.
 
 
opr.red
foto:użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno