Menu

Dzień Wałbrzycha w Kanadzie - współpraca z Cape Breton

17 czerwca stał się  Dniem Wałbrzycha w kanadyjskim Cape Breton – tak ustanowił Urząd Cape Breton, a wałbrzyska flaga powiewa na maszcie w centrum miasta. Z wizytą do Kanady pojechała wałbrzyska delegacja, rozmowy dotyczą współpracy. 

 
 
 
 
 
 
Dzień Wałbrzycha w Kanadzie - współpraca z Cape Breton
Porozumienie o współpracy Wałbrzycha i Hrabstwa Cape Breton w Kanadzie podpisano na początku roku – wtedy na odległość, podczas videokonferencji. Teraz wałbrzyska delegacja (prezydent  Roman Szełemej, prezes Zamku Ksiaż, Anna Żabska i Arkadiusz Grudzień z wałbrzyskiego magistratu) ) odwiedziła Cape Breton. 

 
- To spotkanie pozwoli wyznaczyć obszary współpracy miedzy Wałbrzychem a Cape Breton – mówi prezes Zamku Książ, Anna Żabska.

- Podczas tej wizyty okazało się jak bardzo historia Cape Breton i Walbrzycha jest podobna. Wyzwania i problemy, z którymi przyszlo nam się zderzyć są identyczne po obu stronach Atlantyku. Wymiana doswiadczeń i ogromna chęć działania pozwoli nam stworzyć trwałe fundamenty naszej współpracy - mówił prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 

- W ostatni weekend w Zamku Książ odbyło się wesele kanadyjskiej pary, która przywiozła swoich ponad 150 gości z Kanady do Walbrzycha by tu zorganizować swoje najważniejsze wydarzenie w życiu - mówi prezes Zamku Książ, Anna Żabska. 
 
Współpraca ta dotyczy wielu obszarów, zarówno turystyki jak i edukacji, kultury, rewitalizacji a także współpracy gospodarczej. Dziś rozmawiano między innymi o polityce środowiskowej. Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej mówił na Uniwersytecie w Cape Breton o polityce „stop plastikowi” - wystąpienie prezydenta zebrało duże owacje. Przypomnijmy, że jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które rozpoczęło „walkę z plastikiem”  (tutaj czytaj o polityce STOP PLASTIKOWI) 
 
 


 
Hrabstwo Cape Breton liczy ponad 120 tysięcy mieszkańców, ma duże tradycje górnicze – posiada dwa duże złoża węgla kamiennego, których eksploatacja była podstawą gospodarki hrabstwa do czasów II wojny światowej. Wczoraj Urząd Cape Breton ustanowił dzień 17 czerwca Dniem Wałbrzycha w hrabstwie. 
opr. pos
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Dziś randka w hali Aqua Zdroju - idziemy na mecz

Miniaturowe światy Tomasza Marońskiego

Podsumowali Rok Księżnej Daisy i zapowiedzieli Rok Młodzieży

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij