Dzień Wałbrzycha w Kanadzie - współpraca z Cape Breton
17 czerwca stał się  Dniem Wałbrzycha w kanadyjskim Cape Breton – tak ustanowił Urząd Cape Breton, a wałbrzyska flaga powiewa na maszcie w centrum miasta. Z wizytą do Kanady pojechała wałbrzyska delegacja, rozmowy dotyczą współpracy. 

 
 
 
 
 
 
Porozumienie o współpracy Wałbrzycha i Hrabstwa Cape Breton w Kanadzie podpisano na początku roku – wtedy na odległość, podczas videokonferencji. Teraz wałbrzyska delegacja (prezydent  Roman Szełemej, prezes Zamku Ksiaż, Anna Żabska i Arkadiusz Grudzień z wałbrzyskiego magistratu) ) odwiedziła Cape Breton. 

 
- To spotkanie pozwoli wyznaczyć obszary współpracy miedzy Wałbrzychem a Cape Breton – mówi prezes Zamku Książ, Anna Żabska.

- Podczas tej wizyty okazało się jak bardzo historia Cape Breton i Walbrzycha jest podobna. Wyzwania i problemy, z którymi przyszlo nam się zderzyć są identyczne po obu stronach Atlantyku. Wymiana doswiadczeń i ogromna chęć działania pozwoli nam stworzyć trwałe fundamenty naszej współpracy - mówił prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 

- W ostatni weekend w Zamku Książ odbyło się wesele kanadyjskiej pary, która przywiozła swoich ponad 150 gości z Kanady do Walbrzycha by tu zorganizować swoje najważniejsze wydarzenie w życiu - mówi prezes Zamku Książ, Anna Żabska. 
 
Współpraca ta dotyczy wielu obszarów, zarówno turystyki jak i edukacji, kultury, rewitalizacji a także współpracy gospodarczej. Dziś rozmawiano między innymi o polityce środowiskowej. Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej mówił na Uniwersytecie w Cape Breton o polityce „stop plastikowi” - wystąpienie prezydenta zebrało duże owacje. Przypomnijmy, że jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które rozpoczęło „walkę z plastikiem”  (tutaj czytaj o polityce STOP PLASTIKOWI) 


 
Hrabstwo Cape Breton liczy ponad 120 tysięcy mieszkańców, ma duże tradycje górnicze – posiada dwa duże złoża węgla kamiennego, których eksploatacja była podstawą gospodarki hrabstwa do czasów II wojny światowej. Wczoraj Urząd Cape Breton ustanowił dzień 17 czerwca Dniem Wałbrzycha w hrabstwie. 
opr. pos
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno