Menu

Zatrzymanie Jakuba A: 'Sposób zatrzymania stanowi pogwałcenie praw człowieka'

- Sposób zatrzymania Jakuba A., mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny, narusza jego godność i stanowi pogwałcenie praw człowieka - czytamy w komunikacie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którego prace realizuje Rzecznik Praw Obywatelskich. 
 

Zatrzymanie Jakuba A: 'Sposób zatrzymania stanowi pogwałcenie praw człowieka'

Czarne chmury nad Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. W czwartek ukazał się komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którego prace realizuje Rzecznik Praw Obywatelskich.  W komunikacie czytamy: 

"Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki"

"Sposób zatrzymania Jakuba A., mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny, narusza jego godność i stanowi pogwałcenie praw człowieka".

Przypomnijmy, chodzi o zatrzymanie Jakuba A., który w ubiegłym tygodniu zamordował 10-letnią dziewczynkę z Mrowin pod Żarowem.  Dziewczynka wyszła w czwartek 13 czerwca  rano do szkoły, ale nie wróciła do domu.  Ostatni raz widziała ją wychowawczyni  200 metrów od miejsca zamieszkania. Martwą dziewczynkę znalazł kilka godzin później (około godz. 17:00) mieszkaniec podżarowskiej wsi Mrowiny. Ciało było częściowo roznegliżowane. Mordercą okazał się 22-latek, mężczyzna przyznał sie do winy. 

Po ukazaniu się komunikatu  na Bodnara wylała się fala krytyki i hejtu. Bodnar jednak nie wycofuje się z tego co napisano w komunikacie

- Wszystko co ważne w tej sprawie napisaliśmy w oświadczeniu - mówił w rozmowie z wp.pl,  Adam Bodnar.

- Nie wycofujemy się z oświadczenia. Było ono konieczne i tak powinniśmy się zachować. Nie bierzemy mordercy pod opiekę - to skandaliczne sformułowanie i nie jest zgodne z prawdą - mówi Wirtualnej Polsce zastępca RPO,  Hanna Machińska.

W komucikacie napisano uznano za "niedopuszczalne wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie zatrzymanego w takim stanie, w czasie wykonywania czynności procesowych"

- Czy bezpieczeństwo policjantów i innych ludzi w ogóle nie liczy się dla Rzecznika Praw Obywatelskich? Łatwo ocenia się RPO sytuację po czasie, do tego nie znając akt sprawy i nie wiedząc, czy były informacje o tym, że może posiadać przy sobie niebezpieczne narzędzia, o możliwości stawiania oporu lub ataku czy ucieczki - odniósł się do komunikatu RPO Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji. Jak mówił Ciarka, "wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa". 

Zobaczcie film z zatrzymania 22-letniego Jakuba A.

Czytaj też:
Prokuratura stawia zarzuty 22-latkowi

Podejrzewany o zabójstwo 10-latki zatrzymany


adm

 

 

video: Dolnośląska Policja

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com

Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Alex (23 czerwca 2019 18:12)
RPO rzecznik platformy obywatelskiej całkowicie skompromitował się widząc jego postępowanie powinien pilnie poddać się do dymisji jego merytoryczne przygotowanie jest żenujące. Bierze wielką kasę i zero odpowiedzialności za to co robi
snopek (23 czerwca 2019 9:41)
Oczywistym jest że matka dziecka ponosi pewną  odpowiedzialność że jej pociotek zamordował córkę i do końca życia będzie w niej poczucie winy , kobieta 40 letnia rozkochała w sobie chłopa który mógłby być jej synem , a później dochodzi do tragedii bo gość okazuje się niestabilnym psychicznie. I to wszystko w obrębie rodziny jednej. Co do rzecznika , już wiecie że jego 14 letni syn z nożem latał pod szkołami i terroryzował młodsze dzieci - to jak taki facet , co nawet dziecka nie potrafi wychować może piastować urząd zaufania społecznego. On nie stawia się jako obrońca podejrzanego bo jest tak wrażliwy na jego krzywdę , ale bo w ten sposób może zaatakować rząd Morawieckiego zgodnie z wytycznymi PO-skiej agentury niemieckiej a Kaczyński nie pozbył się rzecznika z urzędu dlatego że nie może , ale bo trzyma gośćia po to aby swoją indolencją ośmieszał towarzyszy lewicowych , a dzięku temu Kaczyński jest w stanie polaryzować opinię publiczną i wzmacniać poczucie zagrożenia w Polakach.
snopek (23 czerwca 2019 9:27)
Przecież wybory się zbliżają , więc trzeba pokazywać skuteczność rządu w zwalczaniu przestępczości wszelakiej ,stąd takie medialne zatrzymanie podejrzanego. Rzecz jasna za zbrodnię tego typu a więc z premedytacją należy się bezwzględnie kara śmierci ,niemożliwa już chyba nigdy do przeprowadzenia z racji członkostwa w UE. Po co nagłaśnia się błąd wymiaru sprawiedliwości w sprawie Komendy , a no po to aby ludzie podchodzili z ostrożnością do wyroków czyli lepiej załagodzić prawo niż skazać kogoś niesłusznie. Robią Wam pranie mózgów zgodnie z marksizmem kulturowym. Ten koleś conajmniej miesiąc planował zamordowanie dziecka , nie zrobił tego pod wpływem emocji ale realizował z góry ustalony plan , nie ma żadnego współczucia do krzywdy drugiego człowieka ponieważ tak został wychowany przez rodziców - prawdziwe oblicze pokazał mordując dziecko - wcześniej jedynie ukrywał swoją tożsamość dlatego środowisko bliskich żyło w błędnym przekonaniu że to dobry człowiek. To facet bez empatii.
Ela (22 czerwca 2019 19:55)
czyn podły ale w chwili zatrzymania ten czlowiek bym tylko podejrzanym. co gdyby okazalo sie ze jest niewinny?? to co zrobila policja to zwykle tortury w dodatku za przyzwoleniem PiSu. cywilizowane społeczeństwo poznaje sie po tym jak traktuje wiezniow. niestety daleko nam do cywilizavji. gawiedz chciala igrzysk i policja je dała. co gdyby okazal się niewinny?? nie tak dawno wyszedl z wiezienia Komenda po 18 latach bezrobotni na zasilkach z 500 plus w kieszeni kochaja programy reality
Lolo (22 czerwca 2019 15:13)
Bodnar! Co? Ty kvrwo!
Pan Pajak (22 czerwca 2019 8:19)
Cytuję użytkownika: OLO
Swołocz nie zrozumie o co Bodnarowi chodziło. Potrzebują krwi i mięcha.
Olo ty zwykły cwel jesteś, obyś zdychal długo i aby na kt po tobie nie płakał pajacu
Pan Pajak (22 czerwca 2019 8:19)
Cytuję użytkownika: OLO
Swołocz nie zrozumie o co Bodnarowi chodziło. Potrzebują krwi i mięcha.
Olo ty zwykły cwel jesteś, obyś zdychal długo i aby na kt po tobie nie płakał pajacu
lasz (22 czerwca 2019 5:53)
BONDAR powiedz to matce zamordowanej dziewczynki baranie
Marta (21 czerwca 2019 21:46)
Znamienne jest to że kiedy przy zachowaniu identycznych procedur przewidzianych dla najbardziej niebezpiecznych przestępców zatrzymywano zabójcę Adamowicza nie protestował czyżby życie dziecka było dla niego mniej warte niż działacza PO
fernando (21 czerwca 2019 21:13)
Uważam, że pan rzecznik praw obywatelskich, powinien być natychmiast zdymisjonowany, bo nie godzien jest swego stanowiska i miesięcznych poborów. Mogę mu załatwić psychiatrę, bo wiem gdzie się udać jak ktoś już nie ma mózgu tylko wodę. Jeśli się kogoś takiego wspiera jak mordercę to on sam nie jest lepszy. Nie godzien siedzieć na tak poważnym stanowisku i brać kasę. Panie ZIOBRO proszę Pana o gorąco pomoc bo źle się w naszym kraju dzieje jak jest świadoma i głupia demokracja
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

10-latka  |   morderstwo  |   mrowiny  |   film  |   policja  |  

Miał 2 promile. Zaatakował ochroniarza i próbował uciec taxi

Tam gdzie ukradł, tam został zatrzymany. Grozi mu 10 lat więzienia.

Poranek z promilami

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij