Menu

Zatrzymanie Jakuba A: 'Sposób zatrzymania stanowi pogwałcenie praw człowieka'

- Sposób zatrzymania Jakuba A., mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny, narusza jego godność i stanowi pogwałcenie praw człowieka - czytamy w komunikacie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którego prace realizuje Rzecznik Praw Obywatelskich. 
 

Zatrzymanie Jakuba A: 'Sposób zatrzymania stanowi pogwałcenie praw człowieka'

Czarne chmury nad Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. W czwartek ukazał się komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którego prace realizuje Rzecznik Praw Obywatelskich.  W komunikacie czytamy: 

"Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki"

"Sposób zatrzymania Jakuba A., mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny, narusza jego godność i stanowi pogwałcenie praw człowieka".

Przypomnijmy, chodzi o zatrzymanie Jakuba A., który w ubiegłym tygodniu zamordował 10-letnią dziewczynkę z Mrowin pod Żarowem.  Dziewczynka wyszła w czwartek 13 czerwca  rano do szkoły, ale nie wróciła do domu.  Ostatni raz widziała ją wychowawczyni  200 metrów od miejsca zamieszkania. Martwą dziewczynkę znalazł kilka godzin później (około godz. 17:00) mieszkaniec podżarowskiej wsi Mrowiny. Ciało było częściowo roznegliżowane. Mordercą okazał się 22-latek, mężczyzna przyznał sie do winy. 

Po ukazaniu się komunikatu  na Bodnara wylała się fala krytyki i hejtu. Bodnar jednak nie wycofuje się z tego co napisano w komunikacie

- Wszystko co ważne w tej sprawie napisaliśmy w oświadczeniu - mówił w rozmowie z wp.pl,  Adam Bodnar.

- Nie wycofujemy się z oświadczenia. Było ono konieczne i tak powinniśmy się zachować. Nie bierzemy mordercy pod opiekę - to skandaliczne sformułowanie i nie jest zgodne z prawdą - mówi Wirtualnej Polsce zastępca RPO,  Hanna Machińska.

W komucikacie napisano uznano za "niedopuszczalne wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie zatrzymanego w takim stanie, w czasie wykonywania czynności procesowych"

- Czy bezpieczeństwo policjantów i innych ludzi w ogóle nie liczy się dla Rzecznika Praw Obywatelskich? Łatwo ocenia się RPO sytuację po czasie, do tego nie znając akt sprawy i nie wiedząc, czy były informacje o tym, że może posiadać przy sobie niebezpieczne narzędzia, o możliwości stawiania oporu lub ataku czy ucieczki - odniósł się do komunikatu RPO Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji. Jak mówił Ciarka, "wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa". 

Zobaczcie film z zatrzymania 22-letniego Jakuba A.

Czytaj też:
Prokuratura stawia zarzuty 22-latkowi

Podejrzewany o zabójstwo 10-latki zatrzymany


adm

 

 

video: Dolnośląska Policja

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com

Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Słodkokwaśny. (21 czerwca 2019 19:15)
Powinni mu ci policjanci jeszcze słono wp*******ć.

Dodaj komentarz

10-latka  |   morderstwo  |   mrowiny  |   film  |   policja  |  

Strzegom: Figura Maryi powieszona niczym wisielec na rusztowaniu

100 km/h przez miasto i prawo jazdy zatrzymane

Miał 2 promile. Zaatakował ochroniarza i próbował uciec taxi

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij