Zatrzymanie Jakuba A: 'Sposób zatrzymania stanowi pogwałcenie praw człowieka'

- Sposób zatrzymania Jakuba A., mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny, narusza jego godność i stanowi pogwałcenie praw człowieka - czytamy w komunikacie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którego prace realizuje Rzecznik Praw Obywatelskich. 
 

Czarne chmury nad Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. W czwartek ukazał się komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którego prace realizuje Rzecznik Praw Obywatelskich.  W komunikacie czytamy: 

"Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki"

"Sposób zatrzymania Jakuba A., mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny, narusza jego godność i stanowi pogwałcenie praw człowieka".

Przypomnijmy, chodzi o zatrzymanie Jakuba A., który w ubiegłym tygodniu zamordował 10-letnią dziewczynkę z Mrowin pod Żarowem.  Dziewczynka wyszła w czwartek 13 czerwca  rano do szkoły, ale nie wróciła do domu.  Ostatni raz widziała ją wychowawczyni  200 metrów od miejsca zamieszkania. Martwą dziewczynkę znalazł kilka godzin później (około godz. 17:00) mieszkaniec podżarowskiej wsi Mrowiny. Ciało było częściowo roznegliżowane. Mordercą okazał się 22-latek, mężczyzna przyznał sie do winy. 

Po ukazaniu się komunikatu  na Bodnara wylała się fala krytyki i hejtu. Bodnar jednak nie wycofuje się z tego co napisano w komunikacie

- Wszystko co ważne w tej sprawie napisaliśmy w oświadczeniu - mówił w rozmowie z wp.pl,  Adam Bodnar.

- Nie wycofujemy się z oświadczenia. Było ono konieczne i tak powinniśmy się zachować. Nie bierzemy mordercy pod opiekę - to skandaliczne sformułowanie i nie jest zgodne z prawdą - mówi Wirtualnej Polsce zastępca RPO,  Hanna Machińska.

W komucikacie napisano uznano za "niedopuszczalne wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie zatrzymanego w takim stanie, w czasie wykonywania czynności procesowych"

- Czy bezpieczeństwo policjantów i innych ludzi w ogóle nie liczy się dla Rzecznika Praw Obywatelskich? Łatwo ocenia się RPO sytuację po czasie, do tego nie znając akt sprawy i nie wiedząc, czy były informacje o tym, że może posiadać przy sobie niebezpieczne narzędzia, o możliwości stawiania oporu lub ataku czy ucieczki - odniósł się do komunikatu RPO Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji. Jak mówił Ciarka, "wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa". 

Zobaczcie film z zatrzymania 22-letniego Jakuba A.

Czytaj też:
Prokuratura stawia zarzuty 22-latkowi

Podejrzewany o zabójstwo 10-latki zatrzymany


adm

video: Dolnośląska Policja

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com

Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno