Menu

Jakie jest przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Średnia płaca w średnich i dużych firmach przekracza 5000 zł brutto - wynika z najnowszych danych GUS. Statystyki są nieco gorsze niż miesiąc wcześniej, ale w porównaniu z danymi sprzed roku można mówić o przeciętnej podwyżce o około 350 zł.
 
Jakie jest przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Główny Urząd Statystyczny opublikował w środę najnowsze wyliczenia dotyczące zarobków w firmach zatrudniających więcej niż 9 pracowników. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w maju dokładnie 5057,82 zł brutto.

 

Oczywiście na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. Na rękę pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce około 3590 zł.

 

Co z resztą pieniędzy? Około 690 zł zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 390 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 380 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.
 
W porównaniu z majem 2018 roku zarobki w średnich i dużych firmach są zdecydowanie wyższe. Przeciętna podwyżka wyniosła w tym czasie blisko 350 zł brutto. Rok temu średnie wynagrodzenie było na poziomie 4696 zł brutto. Wynik jest lepszy o blisko 7,7 proc., co przebija prognozy ekonomistów. Szacowali wzrost płac o 7,2 proc.
 
Płace od dawna systematycznie rosną, ale warto zauważyć, że w niektórych postępujących miesiącach zdarza się lekki spadek w statystykach. Tak było w maju, gdy średnia płaca okazała się o około 150 zł niższa niż w kwietniu. Ma to jednak związek z sezonowością i różnego rodzaju przesunięciami w wypłacie np. premii w poszczególnych branżach. Ogólny trend pozostaje jednak niezmienny - wzrostowy.
 
Statystyki przeciętnego wynagrodzenia stabilizują się powyżej okrągłych 5000 zł brutto. Granicę 4000 zł brutto udało się na trwałe sforsować dopiero w 2015 roku, a od 2008 roku normą jest ponad 3000 zł brutto.
 
Blisko 5000 zł to dla wielu kwota, która nie oddaje rzeczywistego średniego poziomu płac. Jest w tym sporo racji. Trzeba pamiętać, że dane GUS, oprócz tego, że są podawane brutto (a kwota netto pensji jest dużo niższa), uwzględniają jedynie duże i średnie firmy (niecałe 6 mln pracowników). Odrzuca się w nich natomiast te, mające mniej niż dziesięciu pracowników. Na dodatek GUS nie liczy zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło, którzy są często gorzej wynagradzani.
 
 
Źródło: money.pl
Foto:ilustracyjne
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Ania (25 czerwca 2019 15:21)
Cytuję użytkownika: Marta
Ja zarabiam 1630 zł przepracowałam 18 lat. Nie wiem skąd te dane o takich zarobkach
Sorry Marto, skoro przepracowalas 18 lat i nic w Twoim zyczu sie nie zmienilo to problem jest chyb w Tobie - dzis juz nawet ukraincy za takie pieniadze nie pracuja i pracy cały czas jest duzo - bylo by sie chcialo ruszyc tylek i poszukac.
Tomasz (25 czerwca 2019 8:01)
Mam 33LATA NIE Pracuje W Swoim zawodzie ale 10 lat temu zarabislem 2000tys zł, wystarczy ruszyć trochę tylkiem i rozejrzeć się a nie najwygodniej siedzieć w jednym zakładzie trzeba w życiu ryzykuwoac teraz pracuje na umowę o pracę od 3lat u tego samego pracodawcy ns umowę netto średnio 5000tys zł,, ludzie ogarnijcie sie
Tomasz (25 czerwca 2019 8:01)
Mam 33LATA NIE Pracuje W Swoim zawodzie ale 10 lat temu zarabislem 2000tys zł, wystarczy ruszyć trochę tylkiem i rozejrzeć się a nie najwygodniej siedzieć w jednym zakładzie trzeba w życiu ryzykuwoac teraz pracuje na umowę o pracę od 3lat u tego samego pracodawcy ns umowę netto średnio 5000tys zł,, ludzie ogarnijcie sie
Marta (25 czerwca 2019 6:24)
Ja zarabiam 1630 zł przepracowałam 18 lat. Nie wiem skąd te dane o takich zarobkach
Adrian (24 czerwca 2019 23:41)
U mnie szefowa zarabiala 15 ooo i płakała że nie starcza jej na jedzenie bo dużożre dałem ją do ubezpieczeń ma 90 kafli i dalej płacze bo musi się dzielić kasą a żreć jeszcze więcej chce
Roman (24 czerwca 2019 23:05)
Ludzie jestem posłem w Sejmie RP mam diety 25000 zł Panie i Panowie ...jak żyć za takie grosze.
Rado (24 czerwca 2019 20:48)
To średnia ukrainców a nie nasza polaczków
Jbeaczbiedy (24 czerwca 2019 19:42)
Kiepsko tam zarabiata, ja ponad 14000, a i tak jeżdżę gówno samochodem i spłacam gówno mieszkanie w Warszawce. Przynajmniej na ceny w Biedronce nie muszę zwracać uwagi i skrobać dupy szkłem na wakacjach.
Aleksandra (24 czerwca 2019 17:44)
Pracuje 22lata i zarabiam 2500 na reke w prywatnej firmie-umowa na czas nieokreslony.Gdzie ta srednia krajowa? Nienormalne skad te liczby???Polacy malo zarabiaja!!!!To skad te kwoty?!Oczywiscie sa tacy ktorzy otrzymuja wysokie wynagrodzenia ale ilu????
Jolka (24 czerwca 2019 16:51)
Może mi dacie kto takie zarbki.ma bo ja po 45 latach pracy mam netto 1640 złotych ten co to napisał niech pierwsze przejedzie się po zakładach pracy i zobaczy jak haruje się za te 1640 netto to niech sobie obliczy ile jest brutto i dzielicie przez pracujacych ludzi i potem piszecie ile zarabia polak przecietnie nie chcę pisać brzydkich słów
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

pieniądze  |   wynagrodzenie  |   pensja  |   GUS  |  

Kiedy na narty na Dzikowiec ?

Ukradł samochód,bo... chciał w nim zamieszkać

Choinka w Boguszowie. Lampki włączył Mikołaj

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij