Od lipca 500+ na każde dziecko - jak złożyć wniosek

7700 dzieci w Wałbrzychu jest objęte programem 500+. Od 1 lipca obejmie on każde dziecko w rodzinie, która złoży wniosek o przyznanie świadczenia. Jak złożyć wniosek?

- Dodatek będzie przysługiwał rodzicom, którzy będą składać wnioski na swoje dzieci. Dziecko nie może ukończyć 18 roku życia. Nie jest to dla nas nic nowego, cały czas wypłacamy świadczenie 500+. Zwiększy się tylko liczba wnioskodawców i dzieci uprawnionych do tego świadczenia. Nasze przygotowania to przede wszystkim informacje na stronach internetowych. - mówi Małgorzata Staniewska, z działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. 
 
Jak długo trzeba będzie czekać na otrzymanie pieniędzy?
 
- 1 lipca składamy wnioski, mamy czas na rozpatrzenie i wypłacenie świadczenia do końca października. Staramy się wypłacać jak najszybciej, już w lipcu i sierpniu. Bardzo ważną informacją jest, że wnioski należy składać w lipcu, sierpniu i wrześniu, by świadczenia nie przepadły. Złożenie wniosku od października spowoduje, że świadczenia będą wypłacane tylko od tego miesiąca. - mówi Małgorzata Staniewska, z działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. 
 
By złożyć wniosek należy zapoznać się z informacjami na stronie ministerialnej „empatia”  i platformie usług internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 
Od 1 lipca wszyscy rodzice otrzymają świadczenie, bez względu na to, jakie dochody osiągają.
 
Wnioski o 500+ są rozpatrywane wg kolejności złożenia. Oznacza to, że złożenie wniosku w formie elektronicznej w lipcu przyśpieszy rozpatrzenie wniosku i wypłatę należnych świadczeń. Wszystko zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.
 
Nie będzie wydawanych decyzji w formie papierowej. Wnioskujący otrzymywać będzie automatycznie generowaną i przesyłaną na adres poczty elektronicznej informację o przyznaniu świadczenia lub w przypadku braku poczty elektronicznej informację będzie mógł odebrać osobiście. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.
 
Na nowo narodzone dziecko nie będzie trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku. Rodzice będą mieli trzy miesiąca od dnia urodzenia dziecka na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze, aby zostało ono wypłacone z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
 
W przypadku śmierci jednego z rodziców, któremu świadczenie zostało wcześniej przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku, wprowadzona zostaje ciągłość świadczenia wychowawczego. Oznacza to, że rodzic, który został z dzieckiem, nie traci automatycznie prawa do przyznanego świadczenia na dziecko. Aby zachować ciągłość świadczenia  rodzic, który został z dzieckiem, musi złożyć wniosek w terminie 3 miesięcy od dnia śmierci drugiego rodzica.
 
Chcesz pobrać wniosek? Kliknij tutaj.
 
red
foto: WTV
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno