Zmiany w gospodarce odpadami

Wałbrzych spełnił unijne wymogi dotyczące liczby sortowanych odpadów w minionym roku ale w tym i kolejnych poprzeczka będzie podnoszona. Radni w tym tygodniu mają zdecydować o nowych zasadach, które pozwolą spełnić stawiane nam warunki. Jakie zmiany nas czekają?

W tym roku aż 40% wszystkich odpadów w mieście musi zostać poddana recyklingowi. W przyszłym próg ten wzrośnie do 50%. Wiele w tym wypadku zależy od samych mieszkańców, czy zdecydują się iść z duchem czasu i sortować śmieci na własną rękę. Pomóc ma w tym też sortownia przy ul. Beethovena, która wkrótce ruszy pełną parą.
 
Aby usprawnić jej pracę i nie doprowadzić do uszkodzenia maszyn w okresie od jesieni do wiosny wprowadzony zostanie obowiązek segregacji odpadów powstałych po spalaniu w piecach czyli np popiołu. Od 1 października do 30 kwietnia w mieście wystawiane będą odrębne pojemniki do wyrzucania tych odpadów. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej będą natomiast musieli usuwać je w osobnych workach. Odbiór ma być realizowany z częstotliwością minimum raz na tydzień.  W okresie od 1 kwietnia do 30 października będą natomiast odbierane odpady zielone.
 
Kolejna zmiana dotyczyć będzie odpadów wielkogabarytowych i zużytego sprzętu RTV i AGD. Definitywnie pożegnamy się z akcją "Wywalamy Graty z Chaty" organizowanej nieprzerwanie od 2014 roku. Okazała się ona zbyt kosztowna, dlatego teraz mieszkańcy już w pełni na własną rękę będą musieli dostarczać te odpady do Punktów Selektywnej Zbiórki. Pojawią się też nowe zapisy w regulaminie odbioru odpadów w PSZOK-ach, na mocy których będą one podlegały ewidencji.
 
Nowe zasady ujęte w aktualizacji stosownej uchwale będą przedmiotem dyskusji na najbliższych posiedzeniach komisji Rady Miejskiej oraz poddane pod głosowanie na najbliższej sesji. O wszystkich zmianach przeczytać można w projekcie uchwały zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej.
 
plr
foto: archiwum
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno