Obrońca z urzędu nie chce bronić Jakuba A.

Jakubowi A., przydzielono obrońcę z urzędu. Mecenas nie chce go jednak bronić z powodów osobistych. Obrońcę dla podejrzanego wybrała także rodzina.

Jakubowi A., podejrzanemu o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 10-letniej Kristiny, wyznaczono obrońcę z urzędu. Został nim mecenas Sebastian Kujacz. Złożył on jednak wniosek do sądu o zdjęcie z niego obowiązku obrony podejrzanego tłumacząc się względami osobistymi. Równolegle, rodzina Jakuba A. zdecydowała się na własnego obrońcę.
 
- Na ten moment z informacji prokuratury wynika, że jest obrońca z wyboru ustanowiony przez rodzinę i jest obrońca z urzędu, który złożył oświadczenie o zwolnieniu go z obowiązku z uwagi na okoliczności osobiste - mówi rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy Marzena Rusin-Gielniewska.
 
Dotąd 22-letni Jakub A. nie żądał adwokata i nie przydzielono mu obrońcy. Zostało to negatywnie ocenione przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak czytamy w oświadczeniu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur zamieszczonym na stronie RPO „Z posiadanych informacji nie wynika, by podejrzany miał obrońcę (z urzędu lub wyboru), co może budzić wątpliwości co do właściwej realizacji jego prawa do obrony. Charakter popełnionego czynu (liczba ciosów nożem które miały być zadane ofierze) i zapowiedzi prokuratury o skierowaniu podejrzanego na badania psychiatryczne mogą sugerować, że człowiek ten może nie mieć właściwego rozeznania co do swojej sytuacji prawnej i znaczenia składanych oświadczeń”.
 
Dziś upływa termin na złożenie zażalenia na decyzję o tymczasowym aresztowaniu Jakuba A. Na ten moment wniosek w tej sprawie nie wpłynął do sądu.
 
wb
foto;policja dolnośląska
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno