Burmistrz Jacek C. bez absolutorium i wotum zaufania

Przebywający w areszcie burmistrz Boguszowa-Gorc, Jacek C. bez absolutorium i bez wotum zaufania.  Czy radni odwołają burmistrza C.? 

Za udzieleniem wotum zaufania burmistrzowi było 2 radnych, 6 było przeciwko, a 7 wstrzymało się od głosu. 
 
Nieudzielenie wotum zaufania może oznaczać w konsekwencji  odwołanie aresztowanego burmistrza. W tym celu musi być przygotowana odpowiednia uchwała. Tymczasem radni opozycyjni złożyli apel  do Jacka C. o dobrowolne zrezygnowanie ze stanowiska burmistrza. Apel trafi do aresztu, do Jacka C. 
 
Opozycyjni radni nie chcą, by burmistrzem Boguszowa Gorc był nadal oskarżony o przyjęcie łapówki i wyrządzenia  Gminie Boguszów – Gorce szkody w wielkich rozmiarach w kwocie ponad 4 milionów złotych, Jacek C. Burmistrz od ponad pół roku przebywa w areszcie, sąd przedłużył mu areszt do 15 września.  

Burmistrz Jacek C. nie otrzymał też od radnych absolutorium za wykonanie budżetu.

A jakie są możliwości odwołania burmistrza? 
Rada gminy realizuje swoje prawo do odwołania wójta, poprzez podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum. Rada może podjąć taką uchwałę, gdy nie udzieli wójtowi absolutorium z wykonania budżetu gminy lub z przyczyn innych niż nieudzielenie absolutorium.
 
Nieudzielanie przez radę gminy organowi wykonawczemu absolutorium, po upływie 9 miesięcy od dnia wyboru wójta i nie później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji jest równoznaczne z wykonaniem przez radę gminy inicjatywy w sprawie odwołania go w trybie referendum.
 
Rada gminy podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia wójtowi absolutorium oraz po wysłuchaniu opinii regionalnej izby obrachunkowej, a także po złożeniu wyjaśnień przez wójta.
 
źródło: infor.pl
 
 
 
red
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno