Skrzypce Wieniawskiego na Festiwalu Wieniawskiego w Szzcawnie
Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju już za nami, a my jednak wracamy do Szczana.  Podczas festiwalu można było usłyszeć skrzypce, na których grywał sam Wieniawski. 
 
Przez cztery festiwalowe na scenie Teatru Zdrojowego wystąpili: Bomsori Kim, skrzypaczka z Korei Południowej, Ilya Grubert z Łotwy, Gabriela Balcerek, Julita Przybylska-Nowak, Sara Dragan.  Artystom towarzyszyli znakomici muzycy z orkiestr symfonicznych filharmonii poznańskiej i dolnośląskiej.

Szczególnie poruszający był koncert kameralny w Białej Sali – ze względu na miejsce, bo to właśnie w tym miejscu 16 sierpnia 1855 roku Henryk Wieniawski wystąpił przed szczawieńską publicznością. A dodatkowym smaczkiem był fakt, że łotewski skrzypek Ilya Grubert zagrał na autentycznych skrzypcach Wieniawskiego.


 
- Cieszę się, że udało się zaprosić dwoje znakomitych skrzypków, prezentujących najwyższy poziom, czyli Bomsori Kim i Ilya Grubert . Na festiwalu prezentowaliśmy nie tylko muzykę Wieniawskiego, ale innych, znakomitych kompozytorów tamtej epoki, np. Bramhsa, a to jest dobra konfrontacja bo pokazuje, jakiej klasy kompozytorem był Wieniawski.– mówi  dyrektor artystyczny festiwalu, Maciej Kieres.


opr. adm
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno