Menu

Biskup Dec przechodzi na emeryturę

Biskup świdnicki Ignacy Dec kończy niebawem 75 lat, co zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, oznacza złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Kto będzie jego następcą? Decyzja należy do papieża Franciszka.

Biskup Dec przechodzi na emeryturę
W liście pasterskim Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca, z ubiegłej niedzieli 30 czerwca czytamy „27 lipca br. ukończę 75. rok życia. Jest to wiek kanoniczny, w którym osoby duchowne przechodzą na emeryturę. Kodeks Prawa Kanonicznego, ogłoszony przez św. Jana Pawła II w roku 1983, w kanonie 401, w paragrafie 1. zawiera zapis: „Biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, Papież podejmie decyzję”. Podając to do publicznej wiadomości, serdecznie proszę o modlitwę o ustanowienie nam przez Ojca Świętego nowego, dobrego pasterza”.  
 
Kiedy dowiemy się kto będzie nowym biskupem świdnickim?
 
- Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego biskup składa rezygnację z urzędu 28 lipca, jest to związane z wiekiem, 27 lipca biskup kończy 75 lat. 28 lipca, kiedy zostanie złożona rezygnacja, pismo zostanie dostarczone do Stolicy Apostolskiej i papież będzie podejmował stosowne kroki do ustanowienia nowego biskupa diecezji świdnickiej. Kiedy to nastąpi, nie wiadomo, jest to w kwestii Ojca Świętego - wyjaśnia rzecznik diecezji świdnickiej ks. dr Daniel Marcinkiewicz.
 
Jakie są plany biskupa w związku z nadchodzącą emeryturą?
 
 
- Sądzę, że biskup ma takie plany, jak każdy emeryt. Jeśli jego rezygnacja z urzędy zostanie przyjęta, nie będzie on wykonywał obowiązków związanych z zarządzaniem diecezją, tylko będzie to posługa biskupa seniora - mówi ks. dr Daniel Marcinkiewicz.
 
Przypomnijmy, diecezja świdnicka powstała 24 lutego 2004  decyzją Jana Pawła II. Nowa diecezja powstała z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 dekanatów diecezji legnickiej. Jej pierwszym biskupem został mianowany Ignacy Dec.

 

W.Blicharz

foto:WTV

 

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

biskup  |   Ignacy Dec  |   emerytura  |   diecezja świdnicka  |   kościół  |  

Za emeryturę nie kupi pudełka zapałek

Jutro można jeść mięso - Biskup udzielił dyspensy

List biskupa świdnickiego do wiernych: ''mam prawo do zachowania...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij