Stado Ogierów w Książu zamknięte
Stado Ogierów w Książu zamknięte. Powód?  Wirusowe zapalenia tętnic u koni w kilku ośrodkach w Polsce. - Nie oznacza to likwidacji stada - uspokaja kierownik Stada Ogierów Książ, Małgorzata Studzińska. 
 
 
 
Informacje oficjalnie podał  Zarząd Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim Sp. z o.o. 

"(...) w trosce o zdrowie i ochronę stada hodowlanego klaczy i ogierów z dniem 03.07.2019 r. ZAMYKA STADO I STADNINĘ i wydaje całkowity zakaz wjazdu na teren Stada Ogierów w Książu innych koni".
 
Decyzja została podjęta w związku ze stwierdzeniem wirusowego zapalenia tętnic u koni w ośrodku jeździeckim Hipodrom Wola w Poznaniu,  podejrzeniem EVA u jednego z koni w ośrodku jeździeckim w Radzionkowie, podejrzeniem wystąpienia wirusowego zapalenia tętnic u koni w Brynicy w województwie opolskim oraz podejrzeniem wystąpienia EVA w województwie dolnośląskim (okolice Wrocławia).

- Zamykamy na czas określony stado dla innych koni ze względu na potwierdzone w kraju wystepowanie  wirusowego zapalenia tętnic u koni. Nie jest to likwidacja stada,  jest to jedynie ochrona naszych zwierząt, by odizolować je od ewentualnych chorych osobników - mówi kierownik Stada Ogierów Książ, Małgorzata Studzińska. 
 
Wirusowe zapalenie tętnic koni (EVA) to zakaźna choroba wirusowa koni, prowadzi do poronień u źrebnych klaczy.  Wirus przenosi się drogą kropelkową oraz podczas krycia, zarówno z klaczy na ogiera jak i z ogiera na klacz. U dorosłych koni wirus wywołuje jedynie lekkie objawy podobne do przeziębienia. Często zakażenie przebiega bezobjawowo, jednak zarażony koń jest nadal źródłem kolejnych zakażeń.
 
Najpoważniejszą konsekwencją zakażenia jest powodowanie poronień u źrebnych klaczy, zwykle w trzecim miesiącu ciąży. Z tego powodu wirus jest szczególnie groźny dla hodowców koni, ponieważ może spowodować śmierć całego przychówku w danym roku.adm
foto: Stado Książ . pixabay


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com


 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno