Znów zaatakowali metodą 'na wnuczka'

Oszuści próbowali wyłudzić od 82-letniej mieszkanki Wałbrzycha 15 tysięcy złotych. Seniorka odebrała telefon od zrozpaczonego "wnuczka", jednak wykazała się czujnością i powiadomiła policję. 

Sprawcy przestępstw na osobach starszych działają w różnorodny sposób, wykorzystując najczęściej zaufanie i dobre serce starszych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za listonosza, pracownika ZUS-u, PCK, NFZ, hydraulika, przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego, policjanta, a nawet księdza. Po wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.
 
Często oszuści podają się także za wnuczka, proszą o pilne przekazanie pieniędzy, które pomogą w rozwiązaniu problemu.
 
W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi.
 
W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję na numer alarmowy 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.
 
Wałbrzyska policja po raz kolejny ostrzega. Ofiarami oszustw podają przede wszystkim starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych. Masz w rodzinie babcię, dziadka lub innego seniora? Porozmawiaj z nimi i ostrzeż przed niebezpieczeństwem.
 
opr.wb
foto:ilustracyjne
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno