Chór z Litwy w Książu
17 lipca w Zamku Książ wystąpi chór mieszany DERMĖ z Litwy. Koncert pod hasłem „Od serca do serca” odbędzie się z inicjatywy prezeski rady chóralnej Dalii Kunevičienė. Sejm Republiki Litewskiej ogłosił 2019 rok Rokiem Litwinów Świata. 
 
- Przywieziemy ze sobą drzewko litewskie. Chcemy, aby ten dąbek symbolicznie przypominało Wam o sąsiadach z Litwy. Koncert 17 lipca chcielibyśmy nazwać słowami Ludwiga van Beethovena: „Od serca do serca” - wyjaśnia Dalia Kunevičienė. 
 
W Zamku Książ chór DERMĖ wykona utwory Greg Gilpin, Giulio Caccini, Vicki Tucker Courtney, Dariusza Polikaitisa (Darius Polikaitis), Giedriusa Kuprewicziusa (Giedrius Kuprevičius) i litewskie piosenki ludowe.
 
Wejście na koncert, który odbędzie się 17 lipca o godzinie 18:00 w Sali Maksymiliana Zamku Książ jest darmowe, jednakże należy wcześniej zarejestrować się pod numerem telefonu: 74/6643872 lub 834. 
 
Chór został założony w styczniu 2012 roku przez trzech entuzjastów Dalię Kunevičienė, Ramunė Pauliukonienė i Jurga Sarpauskienė. W tym roku  DERMĖ obchodzi swoje 7-lecie. W chórze śpiewa ponad 35 osób w różnym wieku i różnych zawodów, które podzielają zainteresowanie muzyką chóralną. 
 
Przez ostatnie siedem lat chór DERMĖ dał wiele koncertów w litewskich kościołach, salach kulturalnych, muzeach, zamkach i pałacach. Brał udział w międzynarodowych festiwalach chóralnych, konkursach na Litwie i w Polsce.
 
W lipcu 2018 roku chórzyści wzięli udział w Święcie Pieśni „W imię Litwy” („Vardan tos”), poświęconej 100-leciu niepodległości Litwy. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi muzycznymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.
 
 
W repertuarze chóru dominują utwory klasyczne, folkowe, jazzowe i nowoczesne oraz religijne pieśni. W 2012 roku chór śpiewał podczas Mszy Świętej w Watykanie, w  Bazylice św. Piotra, w języku litewskim w kaplicy Najświętszej Panny Marii, a także dał koncert dla włoskiej wspólnoty litewskiej na Papieskiej Collegium Litewskiej św. Kazimierza.
 
Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.
Dyrektor artystyczny chóru - Jurga Sarpauskienė.
Chormeister - Gintaras Pauliukonis.
Prezydent chóru – Ramunė Pauliukonienė
Prezes Rady Chóralnej - Dalia Kunevičienė.
 
opr.red
foto:użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno