Oszuści atakujący seniorów wyjątkowo kreatywni

Policja kolejny raz apeluje: nie dajmy się oszukać. Ofiarami oszustw podają przede wszystkim starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych. Masz w rodzinie babcię, dziadka lub innego seniora? Porozmawiaj z nimi i ostrzeż przed niebezpieczeństwem.

Oszuści są coraz bardziej kreatywni, bardzo często pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za listonosza, pracownika ZUS-u, PCK, NFZ, hydraulika, przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego, policjanta, a nawet księdza. Po wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.
 
Ich celem jest przede wszystkim dostanie się do mieszkania: proszą o coś do jedzenia lub picia, wzbudzają litość. Starsze osoby bez zastanowienia przygotowują posiłek, a w tym czasie złodzieje okradają mieszkanie.
 
Często podają się także za urzędników i przedstawicieli różnych instytucji. Podszywają się pod pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego, NFZ-u czy ZUS-u mogą twierdzić, że ich wizyta spowodowana jest wypłatą dodatkowego świadczenia, większej emerytury lub renty czy zwrotem podatku dochodowego, a w celu uzyskania tych pieniędzy konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych. Ma to wskazać miejsce, gdzie przechowujemy pieniądze.
 
O czym należy pamiętać?
przed otwarciem drzwi spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. 
 
W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi.
 
W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję na numer alarmowy 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.
 
opr.wb
foto:ilustracyjne
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno